Trwa ładowanie...
d3mcm9p
d3mcm9p

W kolejnych kwartałach rezerwy związane z opcjami mniejsze niż w IV kw. 08 - Kott

8.5.Warszawa (PAP) - Bank Millennium ocenia, że w kolejnych kwartałach poziom zawiązywanych rezerw związanych z walutowymi instrumentami pochodnymi nie powróci do poziomu z IV...
Share
d3mcm9p

8.5.Warszawa (PAP) - Bank Millennium ocenia, że w kolejnych kwartałach poziom zawiązywanych rezerw związanych z walutowymi instrumentami pochodnymi nie powróci do poziomu z IV kwartału 2008 roku - poinformował prezes banku Bogusław Kott na konferencji prasowej.

"W części związanej z opcjami, najgorsze mamy za sobą. Pewnie trzeba będzie robić rezerwy, ale nie w skali jak w IV kwartale 2008 roku" - powiedział w piątek Kott.

W I kwartale bank zawiązał w sumie 129 mln zł rezerw, w tym 54 mln zł stanowiły rezerwy związane bezpośrednio z walutowymi instrumentami pochodnymi. Całkowity wpływ walutowych instrumentów pochodnych, odzwierciedlony w wyniku handlowym i odpisach, w I kwartale wyniósł 37 mln zł, podczas gdy w IV kwartale 162 mln zł.

d3mcm9p

Koszty operacyjne banku w I kwartale 2009 roku wyniosły 258 mln zł, czyli były o 6,2 proc. niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku i o 18,2 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2008 roku.

Bank zrealizował niemal 40 proc. ze 101 mln zł oszczędności planowanych na cały 2009 rok. Prezes zasugerował, że program redukcji kosztów w 2009 roku może być bardziej ambitny, nie podał jednak szczegółów.

W I kwartale liczba etatów zmniejszyła się o 335.

"Część pracowników odeszła w wyniku likwidacji jednostek organizacyjnych, częściowo nie przedłużaliśmy umów terminowych z pracownikami. Wydaje się, że program dopasowania zatrudnienia do nowej sytuacji będziemy kontynuowali i nie będziemy uruchamiali programu zwolnień grupowych" - powiedział Kott.

d3mcm9p

"Program oszczędności kosztów administracyjnych też będzie kontynuowany. Prowadzimy drugą fazę przeglądów kosztów na IT" - dodał.

Prezes poinformował, że nie ma planów zmniejszenia sieci placówek.

"Nie przewidujemy zmniejszenia sieci, program dojścia do około 500 placówek jest nadal aktualny" - powiedział Kott.

Portfel kredytów hipotecznych na koniec marca 2009 roku wynosił 24,2 mld zł. W I kwartale bank wypłacił kredyty za 340 mln zł. Prezes poinformował, że nie widzi oznak pogorszenia się portfela tych kredytów. Obecnie 0,07 proc. tych kredytów jest zaległych.

W I kwartale 2009 roku zysk netto wyniósł 12,1 mln zł, czyli był o 90 proc. niższy niż rok wcześniej.

Marża odsetkowa netto spadła w ciągu I kwartału do 1,6 proc., w tym marża na depozytach była ujemna i wyniosła -0,4 proc.

Przedstawiciele banku poinformowali, że nie planują sprzedaży portfela kredytów. (PAP)

seb/ ana/

d3mcm9p

Podziel się opinią

Share
d3mcm9p
d3mcm9p