W kwietniu prośba do KE o dofinansowanie polsko-litewskiego gazociągu

Państwa bałtyckie i Polska jeszcze w kwietniu zwrócą się do Komisji Europejskiej z prośbą o dofinansowanie gazociągu łączącego Polskę i Litwę - powiedział w czwartek litewski premier Algirdas Butkeviczius.

W kwietniu prośba do KE o dofinansowanie polsko-litewskiego gazociągu
Źródło zdjęć: © Fotolia

"W kwietniu Estonia, Litwa, Łotwa i Polska wspólnie zwrócą się do KE o dofinansowanie nawet do 75 proc. kosztów tego projektu" - powiedział dziennikarzom Butkeviczius w Brukseli, po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem i szefem KE Jose Manuelem Barroso.

Według wstępnych szacunków gazociąg miałby 562 km długości i umożliwiałby przesyłanie do krajów bałtyckich do 2,3 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, a przy dodatkowych inwestycjach - do 4,5 mld m sześc. rocznie. W marcu ub. roku minister energetyki Litwy Jaroslav Neverovicz ocenił, że dopiero od poziomu finansowania europejskiego w wysokości co najmniej 60 proc. "ten projekt będzie miał sens".

Jak przekazał Butkeviczius, rozmowa dotyczyła także finansowania polsko-litewskiego połączenia energetycznego LitPol, jak i gazociągu łączącego Kłajpedę z Kurszanami. Środki unijne mają posłużyć "zwiększeniu całkowitej przepustowości i przesyłaniu gazu z Kurszan na Łotwę, do magazynu gazu w Incukalns".

W październiku ub. roku KE uznała obie te inwestycje za priorytetowe. Taki status projektu pozwala na ubieganie się o pokrycie z unijnych pieniędzy do 75 proc. kosztów.

Według wstępnych szacunków koszt polsko-litewskiego połączenia gazowego może wynieść ok. 471 mln euro, a drugiej nitki gazociągu Kłajpeda-Kurszany - ok. 67 mln euro.

Budowa LitPol ma ruszyć na początku maja na Litwie. Połączenie o mocy 500 MW ma zacząć działać pod koniec 2015 r. Jest to wspólny projekt operatorów sieci przesyłowych obu krajów - PSE oraz Litgrid. Most energetyczny Litwa-Polska to połączenie o strategicznym znaczeniu, umożliwi nie tylko wymianę energii między Polską a krajami bałtyckimi, ale domknie też tzw. Pierścień Bałtycki, czyli ciąg połączeń energetycznych wokół Bałtyku. Podniesie to pewność działania sieci i bezpieczeństwo dostaw, ale da też nowe możliwości handlowe.(PAP)

akl/ kar/ je/ gma/

Źródło artykułu:PAP
litwapolskagazociąg

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)