W łączonych bankach BGŻ i BNP Paribas pracę może stracić 1900 osób - prasa

Warszawa, 25.02.2015 (ISBnews) - Nawet 23% załogi łączonych niebawem banków BGŻ i BNP Paribas Bank Polska może otrzymać wypowiedzenia od swojego pracodawcy, wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Oznacza to, że pracę straci 1900 osób spośród 8271 zatrudnionych. Zmiany obejmą również zmniejszenie liczby placówek o 118., tj. o 19% obecnej sieci.

25.02.2015 | aktual.: 25.02.2015 08:53

"To precedens na polskim rynku - komentuje osoba znająca sprawę. - Pracodawca twierdzi, że rozmowy odbywają się w trybie ustawy o zwolnieniach grupowych. Związki zawodowe przekonują, że ten tryb przed fuzją prawną jest niemożliwy do przyjęcia. Nie istnieje bowiem podmiot, który mógłby takie porozumienie zawrzeć - wskazuje" - czytamy w "Rz".

Bank nie potwierdza ani nie zaprzecza doniesieniom dziennika.

"W momencie planowanego połączenia wdrożymy nową strukturę organizacyjną. Negocjacje mają na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań dotyczących kwestii pracowniczych. Bank posiada wszelkie informacje pozwalające na prowadzenie rozmów zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych" - powiedziała rzeczniczka BGŻ Aleksandra Myczkowska.

Wprowadzone zmiany mają związek z przejęciem przez francuski BNP Paribas polskiego BGŻ.

Na początku grudnia 2013 roku grupa BNP Paribas i grupa Rabobank ogłosiły podpisanie umowy dotyczącej przejęcia pakietu 98,5% akcji BGŻ za kwotę 4,2 mld zł.

Kolejnym etapem procesu ma być dokonanie fuzji prawnej, która powinna nastąpić do końca czerwca 2015 r. Wcześniej bank musi otrzymać m.in. zgodę polskiego nadzorcy rynku.

BGŻ jest uniwersalnym bankiem komercyjnym od lat zajmującym miejsce wśród największych banków w Polsce. Specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej.

BNP Paribas Bank Polska należy do grupy BNP Paribas, wiodącej europejskiej instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. Grupa BNP Paribas prowadzi działalność w zakresie m.in. bankowości detalicznej, korporacyjnej, inwestycyjnej oraz zarządzania aktywami i majątkiem.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)