W lipcu CPI najniższe w '10; kolejne miesiące przyniosą stopniowy wzrost inflacji - Kotecki (powt.)

16.08. Warszawa (PAP) - W lipcu inflacja najprawdopodobniej osiągnęła swoje roczne minimum na poziomie 2,0 proc., kolejne miesiące przyniosą stopniowy wzrost CPI, a na koniec roku...

16.08.2010 | aktual.: 16.08.2010 07:08

16.08. Warszawa (PAP) - W lipcu inflacja najprawdopodobniej osiągnęła swoje roczne minimum na poziomie 2,0 proc., kolejne miesiące przyniosą stopniowy wzrost CPI, a na koniec roku inflacja nieznacznie przekroczy poziom 2,5 proc. rdr - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

"Najprawdopodobniej w lipcu osiągnęliśmy już minimum rocznego wskaźnika inflacji. Z uwagi na wygasające efekty bazy statystycznej sprzed roku i niepewność co do cen żywności mało prawdopodobne jest aby wskaźnik inflacji w ujęciu rdr kontynuował tendencję spadkową" - powiedział PAP Kotecki.

"Czeka nas więc stopniowy wzrost wskaźnika inflacji. Na koniec roku inflacja może nieznacznie przekroczyć środek celu inflacyjnego (2,5 proc. - PAP)" - dodał.

Według danych GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br. spadły o 0,2 proc. mdm, co oznacza obniżenie się inflacji rocznej do 2,0 proc. z 2,3 proc. w czerwcu.

"Wskaźnik ten okazał się o 0,1 pkt proc. niższy od szacunku MF z uwagi na nieco większy niż oczekiwano spadek cen żywności. W pozostałych grupach dynamika cen była bardzo zbliżona do prognozowanej" - przypomina wiceminister finansów.

MF na początku sierpnia szacował, że inflacja w lipcu 2010 roku była na poziomie 2,1 proc. rdr, a w ujęciu mdm ceny spadły o 0,1 proc.

"Spadek cen żywności i napojów bezalkoholowych wyniósł 1,1 proc. mdm i wbrew wcześniejszym obawom, kształtował się na poziomie porównywalnym do ostatnich dwóch lat. Chociaż sezonowy spadek cen warzyw o 10,2 proc. był znacznie mniejszy od średniej dla lipca z lat poprzednich" - dodał.

Resort finansów szacował, że ceny owoców w lipcu wzrosły mdm o 9,7 proc., a ceny warzyw spadły o 11,2 proc.

Bartek Godusławski (PAP)

bg/

Źródło artykułu:PAP
finansedługinflacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)