Trwa ładowanie...
d9vere3
d9vere3

W lipcu ostatnia obniżka stóp, o 25 pb - Pekao SA (opinia)

07.06. Warszawa (PAP) - W lipcu RPP zadecyduje o obniżce stóp procentowych o 25 pb i będzie to ostatnie cięcie stóp w tym cyklu - oceniają ekonomiści z banku Pekao SA. Ich zdaniem...
Share
d9vere3

07.06. Warszawa (PAP) - W lipcu RPP zadecyduje o obniżce stóp procentowych o 25 pb i będzie to ostatnie cięcie stóp w tym cyklu - oceniają ekonomiści z banku Pekao SA. Ich zdaniem do końca roku inflacja pozostanie poniżej dolnej granicy celu inflacyjnego NBP.

"Naszym zdaniem lipcowa obniżka stóp procentowych zakończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej i w kolejnych miesiącach br. nie oczekujemy kolejnych zmian stóp. Nie spodziewamy się szybkiego powrotu do bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej z uwagi na wciąż duże ryzyko dla wzrostu gospodarczego, a przede wszystkim wciąż słabe perspektywy wzrostu konsumpcji prywatnej" - napisano w raporcie banku.

"Naszym zdaniem więc najbardziej prawdopodobny obecnie scenariusz to lipcowa obniżka stóp o kolejne 25 pb (do 2,50 proc.), z równoczesnym ogłoszeniem przejścia na (nieformalne) nastawienie neutralne, co w praktyce oznaczać będzie utrzymanie bazowej stopy bez zmian przez co najmniej kilka kolejnych kwartałów" - dodano.

d9vere3

INFLACJA PONIŻEJ DOLNEJ GRANICY CELU

Ekonomiści z Pekao prognozują, że do końca roku inflacja pozostanie poniżej dolnego ograniczenia przedziału inflacyjnego NBP.

"Oceniamy, że inflacja CPI osiągnie swoje tegoroczne minimum w czerwcu na poziomie około 0,6 proc. rdr. Spodziewamy się wzrostu inflacji w drugim półroczu. Naszym zdaniem za wzrost ten w dużym stopniu będą odpowiedzialne ceny żywności. Uważamy, że do końca roku inflacja bazowa będzie kształtowała się w okolicach 1,0 proc. rdr. Osłabienie złotego będzie sprzyjało stopniowemu wzrostowi inflacji PPI w kolejnych miesiącach" - dodano. (PAP)

nik/ asa/

d9vere3

Podziel się opinią

Share
d9vere3
d9vere3