W listopadzie pierwsze umowy z programu Rozwój Polski Wschodniej
6 listopada zostanie podpisana pierwsza
umowa w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej -
poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
23.10.2008 16:30
Będzie to umowa z Uniwersytetem Rzeszowskim, który dostanie pieniądze na "Kompleks naukowo-dydaktyczny Zalesie - regionalne centra innowacji i transferu technologii produkcji, przetwarzania oraz marketingu w sektorze rolnospożywczym". W kolejnych tygodniach będą podpisywane następne umowy - poinformowało ministerstwo.
Program Rozwój Polski Wschodniej ma służyć wyrównywaniu szans rozwojowych i stymulowanie rozwoju w pięciu najbiedniejszych regionach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
W ramach programu do regionów tych ma trafić w latach 2007-2013 2,2 mld euro. Pieniądze mają być przeznaczane m.in. na modernizacje dróg wojewódzkich, rozbudowę wyższych uczelni, transportu miejskiego, tworzenie parków technologicznych, laboratoriów.
Umowy będzie zawierać Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest instytucją pośredniczącą w programie Rozwój Polski Wschodniej.
Jak poinformowała w czwartek PAP Monika Karwat-Bury z PARP, na środowym spotkaniu z Komisją Europejską, gdzie podsumowywano dotychczasowe wdrażanie programu ustalono, że do końca 2008 roku, w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej zostaną zawarte umowy na kwotę 350 mln zł. Wpływają kolejne wnioski, trwa ich ocena. Terminy na podpisywanie umów będą wyznaczane sukcesywnie.
Z materiałów na temat stanu wdrażania programu Rozwój Polski Wschodniej przekazanych PAP przez MRR wynika, że do końca września 2008 roku beneficjenci tego programu złożyli 11 wniosków o dofinansowanie (infrastruktura uczelni, wspieranie innowacji wraz ze wsparciem procesu wdrażania i promocją samego programu) na łączną sumę dofinansowania 257,5 mln zł.
W pierwszym kwartale 2009 roku rozpocznie się nabór projektów w konkursach na projekty ze wspierania innowacji (ok. 120 mln euro), promocję i współpracę - sieć centrów obsługi inwestora (8 mln euro), klastry (10 mln euro), współpracę w zakresie tworzenia polityki rozwoju (5 mln euro), infrastrukturę turystyki kongresowej i targowej (woj. podkarpackie, podlaskie - łącznie ok. 13 mln euro).