Trwa ładowanie...
d24ua2t
d24ua2t

W Łodzi odbędzie się forum poświęcone współpracy polsko-chińskiej

Rozwój współpracy samorządów lokalnych z regionami Chin będzie głównym tematem III Forum Regionalnego Polska-Chiny, które odbędzie się w Łodzi w dniach 28-29 czerwca. Udział w forum zapowiedziało ok. 200 przedstawicieli chińskich miast, prowincji, biznesu i uczelni.
Share
d24ua2t

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że "województwo łódzkie wspólnie z miastem Łódź będzie gospodarzem tego wydarzenia wpisującego się w chińską politykę otwierania się na Europę".

Jak dodał, pierwszego dnia zostanie zainaugurowana w Łodzi działalność biura miasta Chengdu.

"Mamy nadzieję, że będzie ono współpracować i wymieniać się informacjami z funkcjonującym od marca ub. roku biurem łódzkim w Chengdu. Na wieczornej gali ambasadorowie - Chin w Polsce i Polski w Chinach - będą wręczać wyróżnienia miastom i regionom obu krajów, które rozwinęły najintensywniejszą współpracę. W drugim dniu zaplanowano spotkania panelowe poświęcone funkcjonowaniu samorządów lokalnych w Polsce i Chinach" - powiedział marszałek.

d24ua2t

Jednym z tematów paneli będzie "Nowy Jedwabny Szlak". Jak zaznaczył Stępień, Łódzkie - za sprawą stałego połączenia kolejowego cargo pomiędzy Łodzią a stolicą chińskiego Syczuanu Chengdu - określane jest przez Chińczyków jako "brama do Europy."

Wiceprezydent Łodzi Marek Stępień dodał, że w czasie Forum miasto podpisze umowę partnerską z Chengdu. "Do Łodzi przyjeżdżają także partnerzy z Chin, którzy odpowiadają za realizację projektu związanego z pociągiem cargo między Łodzią a Chengdu. Będziemy rozmawiać o planowanym w Łodzi nowym terminalu kolejowym. Spróbujemy określić ramy czasowe i finansowanie tego projektu" - zaznaczył.

Zdaniem prof. Dominika Mierzejewskiego z Zakładu Azji Wschodniej Uniwersytetu Łódzkiego, w Łodzi powstała ciekawa struktura, w której uniwersytet intensywnie współpracuje z władzami lokalnymi w celu nawiązania i wspierania kontaktów z Chinami. "Od roku 2013 - gdy otrzymaliśmy dotację celową MSZ na szkolenia samorządu w zakresie promocji Polski w Chinach - aktywnie włączamy się w te działania, również na szczeblu samorządowym i uniwersyteckim" - dodał.

Uniwersytet próbuje pozyskać studentów z Chin - wyjaśnił Mierzejewski. Jak podkreślił, w czasie Forum "po raz pierwszy w historii stosunków bilateralnych będzie podpisana umowa edukacyjna między polskim Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a prowincją Chin - Henan".

d24ua2t

"Nad tym pracowaliśmy - jako uniwersytet - przez półtora roku. W skali kraju to ewenement. Nikt w Polsce nie współpracuje tak synergicznie między uczelnią, władzami lokalnymi a podmiotami biznesowymi. Łódź staje się rozpoznawalna w Chinach" - ocenił Mierzejewski.

Udział w III Forum Regionalnym Polska-Chiny (poprzednie edycje odbyły się w Gdańsku i chińskim Kantonie) zapowiedziało ok. 200 przedstawicieli chińskich miast i regionów, przedsiębiorców oraz Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, a także ponad 300 reprezentantów polskiego rządu, samorządów lokalnych, uczelni i biznesu. Organizatorami spotkania są województwo łódzkie, miasto Łódź i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

d24ua2t

Podziel się opinią

Share
d24ua2t
d24ua2t