W lutym koniunktura w handlu lepiej mdm, gorzej rdr - GUS

21.02. Warszawa (PAP) - W lutym 2013 r. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest lepiej niż w styczniu, ale wciąż negatywnie i gorzej niż w analogicznych...

21.02.2013 | aktual.: 21.02.2013 15:08

21.02. Warszawa (PAP) - W lutym 2013 r. ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest lepiej niż w styczniu, ale wciąż negatywnie i gorzej niż w analogicznych miesiącach poprzednich ośmiu lat - podał GUS w komunikacie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lutym na poziomie minus 14 (w styczniu minus 17). Poprawę koniunktury sygnalizuje 12 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 26 proc. (przed miesiącem odpowiednio 10 proc. i 27 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w styczniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat" - napisano w komunikacie.

"Bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych przed miesiącem" - dodano.

"Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie podobnym do oczekiwanego w styczniu" - napisano.

Z komunikatu wynika, że bieżąca sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem, natomiast odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych w styczniu.

"Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów. W związku z tym planowane jest ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców, choć może być ono mniejsze niż zapowiadano przed miesiącem" - dodano.

"Jednostki sygnalizują nieznacznie mniejszy niż przed miesiącem wzrost bieżących cen towarów, natomiast przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość wzrostu w tempie zbliżonym do prognozowanego w styczniu" - napisano.

Z komunikatu wynika, że spadek zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się na poziomie zbliżonym do prognozowanego w styczniu.(PAP)

fdu/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseankietygus
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)