Trwa ładowanie...
d47sikw

W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności banków - NBP

16.07. Warszawa (PAP) - W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności działalności bankowej mierzonej wskaźnikami zwrotu z kapitałów oraz aktywów. Wpływ na...

d47sikw
d47sikw

16.07. Warszawa (PAP) - W nadchodzących kwartałach można oczekiwać dalszego spadku zyskowności działalności bankowej mierzonej wskaźnikami zwrotu z kapitałów oraz aktywów. Wpływ na to będą miały m.in. spadek marży odsetkowej oraz wzrost ryzyka kredytowego - poinformował NBP w raporcie o stabilności systemu finansowego.

Wśród czynników, które będą miały wpływ na spadek zyskowności banków w kolejnych kwartałach bank centralny wymienia kontynuację spadku marży odsetkowej, wzrost obciążenia wyników kosztami ryzyka kredytowego, spadek marż nieodsetkowych, ograniczone możliwości poprawy efektywności kosztowej oraz ewentualny wzrost opłat wnoszonych przez banki na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Autorzy raporty uważają, że w warunkach dalszego osłabienia popytu na kredyty i utrzymującej się konkurencji o stabilne źródła ?nansowania, spadek stóp WIBOR oczekiwany przez uczestników rynków ?nansowych nadal będzie silniej wpływał na zmniejszanie oprocentowania kredytów niż depozytów, pogłębiając dotychczasowe spadki wyniku odsetkowego.

"Marża odsetkowa może się również zmniejszać na skutek kontynuacji przez banki stopniowej zmiany struktury ?nansowania, w tym wydłużenia wymagalności zobowiązań" - dodają w raporcie.

d47sikw

Bank centralny jest zdania, że wzrost obciążenia wyników kosztami ryzyka kredytowego będzie wynikał z obecnego i oczekiwanego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego, związany z obniżaniem się jakości zarówno kredytów dla gospodarstw domowych, jak i kredytów dla przedsiębiorstw

Zdaniem twórców raportu banki mają ponadto ograniczone możliwości poprawy efektywności kosztowej.

"Wskaźnik kosztów operacyjnych do wyników z działalności znajduje się obecnie na poziomie niższym niż średnia w UE, co sugeruje, że przestrzeń do jego obniżania jest niewielka" - napisano w dokumencie.

Ewentualny wzrost opłat wnoszonych na rzecz BFG, wymieniony w raporcie jako jeden z czynników mających obniżyć zyskowność sektora, wynikać ma natomiast z projektu wprowadzenia funduszu uporządkowanej likwidacji i funduszu stabilizacyjnego.

Z danych NBP wynika, że zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-maj 2013 roku wyniósł 6,88 mld zł, czyli wzrósł o 3,1 proc. rdr. (PAP)

kuc/ gor/

d47sikw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47sikw