Trwa ładowanie...
d424ilu
finanse

W Niemczech porozumienie rządu i landów ws. planu ratunkowego dla banków

16.10.Berlin (PAP) - Niemiecki rząd i kraje związkowe porozumiały się w czwartek w sprawie planu ratunkowego dla systemu finansowego - poinformowała kanclerz Angela...
Share
d424ilu

16.10.Berlin (PAP) - Niemiecki rząd i kraje związkowe porozumiały się w czwartek w sprawie planu ratunkowego dla systemu finansowego - poinformowała kanclerz Angela Merkel.

Tym samym otwarta została droga do przyjęcia w piątek przez obie izby parlamentu opiewającej na pół biliona euro ustawy o stabilizacji rynku finansowego.

Landy miały zastrzeżenia do zakładanego na poziomie 35 procent ich udziału w ciężarach związanych z wdrażaniem planu ratunkowego.

d424ilu

Po konsultacjach z Merkel oraz ministrem finansów Peerem Steinbrueckiem premierzy krajów związkowych przystali na kompromis ograniczający udział landów w finansowaniu pakietu do maksymalnie 7,7 miliarda euro.

Jednocześnie ewentualne wsparcie dla tzw. banków krajowych (Landesbank) będzie udzielane z kasy landów, a nie z budżetu federalnego.

Plan ratunkowy dla niemieckiego systemu finansowego przewiduje, że państwo udzieli opiewających na 400 miliardów euro poręczeń na kredyty dla banków.

Projekt ustawy o stabilizacji rynku finansowego zakłada udzielenie poręczeń kredytowych dla banków na sumę 400 miliardów euro.

Dodatkowo kwota 70 miliardów euro - a w wyjątkowej sytuacji maksymalnie 80 miliardów - przeznaczona zostanie na bezpośrednie wsparcie banków i instytucji ubezpieczeniowych, które popadną w poważne tarapaty w związku z kryzysem na rynkach finansowych.

Na zabezpieczenie strat związanych z wdrażaniem propozycji przewidziano 20 miliardów euro. (PAP)

awi/ kar/ jtt/

d424ilu

Podziel się opinią

Share
d424ilu
d424ilu