W oczekiwaniu na decyzję RPP

Decyzja RPP może mieć największy pozytywny wpływ na złotówkę, szczególnie jeśli potwierdzi się scenariusz redukcji jedynie stopy depozytowej a główna stopa procentowa pozostanie bez zmian.

W oczekiwaniu na decyzję RPP
Źródło zdjęć: © AMB Consulting

Rynek zagraniczny

W pierwszej części dzisiejszego dnia inwestorzy poznają odczyt indeksu niemieckiego instytutu IFO dotyczący nastrojów niemieckich przedsiębiorców w marcu. Analizując ostatnie dane makroekonomiczne napływające z Niemiec i całego Eurolandu można wstępnie założyć, że powyższa informacja wskaże na rosnący pesymizm w największej gospodarce Strefy euro, co nie będzie wsparciem dla wspólnej waluty. Gdy spojrzymy jednak na ostatnie odczyty indeksu IFO to stwierdzimy, że jego odczyty potrafiły ostatnio pozytywnie zaskoczyć. Od marcowego poziomu tej figury mogą w dużej mierze zależeć dalsze ruchy pary EUR/USD.

Popołudniu poznamy raporty z amerykańskiej gospodarki dotyczące tamtejszego rynku nieruchomości oraz lutowych zamówień na dobra trwałego użytku. Słabe odczyty mogą pozostać bez większego wpływu na zielonego, gdyż decydujące obecnie czynniki to:

  1. coraz większa niechęć Chin do finansowania potrzeb pożyczkowych USA, widoczna w następujących po sobie wypowiedziach przedstawicieli chińskich władz,
  2. Deklaracja FED o „dodrukowaniu pieniędzy” potrzebnych do skupu amerykańskich obligacji rządowych oraz komercyjnych papierów dłużnych,
  3. Rosnące potrzeby pożyczkowe USA negatywnie wpływające na poziom długu publicznego i stan amerykańskich finansów publicznych. Para EUR/USD po dynamicznej wędrówce na północ w zeszłym tygodniu od piątku 20 marca pozostaje w konsolidacji w zakresie 1,3450 – 1,3735 i obecnie testowane jest dolne ograniczenie tego zakresu wahań, które jednocześnie stanowi bardzo silne wsparcie wynikające ze zgrupowania zniesień Fibonacciego. Jeśli zostanie on w dniu dzisiejszym pokonany to może rozpocząć się korekta ostatnich wzrostów pary EUR/USD podparta słabszymi przedpołudniowymi danymi z Europy.

Rynek polski

W dniu dzisiejszym poznamy ważną dla naszej waluty decyzje RPP. To właśnie ona może mieć największy pozytywny wpływ na złotówkę, szczególnie jeśli potwierdzi się scenariusz redukcji jedynie stopy depozytowej a główna stopa procentowa pozostanie bez zmian.

Nadal aktualny pozostaje więc scenariusz kontynuacji umocnienia się naszej waluty a na zeszłotygodniową deprecjację należy spojrzeć jak na korektę techniczną w rozpoczynającym się najprawdopodobniej trendzie spadkowym na polskich parach walutowych.

Tomasz Szecówka - analityk rynków finansowych
AMB Consulting

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)