Trwa ładowanie...
d2g0d4t
05-12-2011 18:24

W oczekiwaniu na kluczowe decyzje

Lekki optymizm, jaki towarzyszył od poniedziałkowego poranka inwestorom w Europie, związany był z nadzieją na pozytywne rozstrzygnięcia dzisiejszego spotkania Merkel – Sarkozy, na którym omawiane miały być kwestie fiskalne w strefie euro.

d2g0d4t
d2g0d4t

Pozytywnie rynki odniosły się do uchwalonych wcześniej przez Włochy pakietów oszczędnościowych. Skala zwyżki nie była jednak zbyt duża, bo też wciąż rozbieżne stanowisko Niemiec i Francji w kwestii możliwych rozwiązań budzi niepewność większości graczy. W efekcie również zwyżka w Warszawie była od rana dość krucha i niepotwierdzona obrotem. Wzrostom nie przeszkodziły jednak gorsze odczyty wskaźników aktywności sektora usług w głównych krajach strefy euro. Lepsza od oczekiwań sprzedaż detaliczna w Eurolandzie w październiku ustabilizowała do popołudnia przewagę popytu. Rynek wszedł w fazę marazmu do czasu rozpoczęcia spotkania przywódców Niemiec i Francji. Ponowne ożywienie strony popytowej zdołało jeszcze przed rozpoczęciem handlu za oceanem wypchnąć WIG20 na prawie dwuprocentowy wzrost. Dodatnie otwarcie w USA pozwoliło naszemu parkietowi na powiększenie wcześniejszych wzrostów. Ostatecznie skala odbicia okazała się mniejsza, choć na tle europejskich parkietów bardzo przyzwoita. WIG oraz WIG20 zyskały
odpowiednio 1,22 i 1,52 PLN przy skromnym obrocie, który na całym rynku wyniósł zaledwie niespełna 600 milionów złotych.

Wzrosty najważniejszych indeksów oparte były w głównej mierze na spółkach paliwowych PKNOrlen oraz Lotosu, których kursy poszły do góry odpowiednio o 5 i 3,5 procent. Zwyżkę barometrów wspierały również akcje KGHM-u, które zyskiwały pomimo neutralnej postawy surowca, a także zapowiedzi, iż wbrew wcześniejszym deklaracjom prognoza finansowana ten rok nie zostanie jednak podniesiona. Rynkowi pomagały również wzrosty największych banków PKO BP i Pekao, których wyceny pozostają stabilne na ostatnich sesjach. Na półtoraprocentowym wzroście i w zasięgu piątkowych maksimów pozostawały akcje PZU. Za to ponad dwa procent na wartości straciły papiery PGNiG, które wspólnie z Eneą planuje budowę kilku bloków gazowych. Słabiej spisywały się spółki energetyczne oraz węglowe, czyli JSW i Bogdanka, które miały kłopoty by utrzymać się powyżej poziomów z piątkowego zamknięcia. Korekta ostatniej zwyżki dopadła kurs Asseco Polska, który na fixingu oddał ponad jeden procent swojej wartości.

Bez reakcji obyło się w przypadku informacji z Budimexu, gdzie spółka zapowiada wypłatę przynajmniej 70 procent zysku za 2011 rok w postaci dywidendy, co przy obecnej cenie akcji dawało by stopę dywidendy na solidnym poziomie ponad 9 procent. Informacja o kontrakcie z PTC nie pomogła kursowi Hawe, które kolejny dzień znajdował się pod presją sprzedających, tracąc prawie 3 procent. Wyraźnie lepiej zachowywały się dzisiaj akcje Petrolinvestu, który - zyskując ponad sześć procent - podjął próbę opuszczenia kilkumiesięcznego trendu bocznego. Ponadto powody do zadowolenia mogli mieć akcjonariusze między innymi Astarty, Getin Noble, Trakcji, Ganta i Graala.

Kluczowe decyzje polityczne będą w rozpoczętym tygodniu uporczywie ciążyły nad rynkiem. Dzisiejsza sesja dowodzi, że oczekiwania co do ekonomicznych rozstrzygnięć w strefie euro są na tę chwilę pozytywne. Zgodny komunikat po spotkaniu Merkel Sarkozy w sprawie „nowego traktatu” dla Unii Europejskiej być może podtrzyma dobre nastroje na kolejne dni. Zagrożeniem jest jednak ewentualny brak konkretów i faktycznych rozwiązań, który może ponownie szybko i brutalnie sprowadzić rynki wyraźnie niżej. Elementem negatywnym dzisiejszych notowań jest selektywny popyt i niska wartość obrotu, która nie potwierdza tej zwyżki. Oporem dla WIG20 pozostaje poziom 2310 punktów, a wyżej sprzedający mogą się aktywizować w okolicach 2360 punktów. Kluczowym, krótkoterminowym wsparciem dla tego indeksu widziałbym przedział 2220-2250 punktów, którego przebicie może grozić zejściem przynajmniej w rejon 2100 punktów.

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.

d2g0d4t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g0d4t