Trwa ładowanie...
d2kil4v
Dom Maklerski BOŚ

W oczekiwaniu na wyniki aukcji odkupu

Początek tygodnia przynosi spadek wartości złotego na rynku, gdzie polska waluta o godzinie 10:00 wyceniana jest następująco: 4,4887 PLN wobec euro, 3,4470 PLN w zestawieniu z dolarem oraz 3,6790 PLN w przypadku pary CHF/PLN. Pomimo nieznacznego wzrostu awersji do ryzyka na rynkach polski dług na rynku wtórnym wyceniany jest drożej niż podczas piątkowego zamknięcia.

Share
d2kil4v

Rentowność 10-letnich obligacji wynosi obecnie 5,898% i oddala się od psychologicznego poziomu 6,00%. Spadek wartości złotego na rynku walutowym podyktowany jest przede wszystkim weekendowymi informacjami ze strony agencji ratingowych, gdzie Moody’s obciął rating Belgii do poziomu Aa3 z wcześniejszego Aa1, a Fitch obniżył perspektywę ratingu Francji (aktualnie AAA) do negatywnej. Negatywne doniesienia znalazły odzwierciedlanie w odwrocie inwestorów od ryzykowniejszych aktywów – do których zalicza się również polski złoty. Reakcja jak dotąd jest umiarkowana ponieważ rynek oczekuje przede wszystkim wyników rewizji ocen inwestycyjnych przez agencje S&P. Ponadto informacja o śmierci Kim Dong II spowodowała wzrost obaw o stabilność w rejonie wschodniej Azji.

W trakcie dzisiejszej sesji warto śledzić wyniki aukcji odkupu bonów skarbowych prze MF, zapadających w 2012r. Resort zamierza odkupić cztery serie instrumentów o łącznej wartości 16,5 mld PLN. W przypadku powodzenia oferty zmniejszy się wielkość długu, który ma wpływ na poziom zadłużenia na koniec roku, tym samym pozwalając mocniej osłabić złotemu bez istotnego wpływu na poziom relacji dług publiczny/PKB (próg 55%).

Ponadto w piątek pojawiła się informacja ze strony Ministra Finansów, Jacka Rostowskiego, który poinformował, iż Polska pożyczy ok. 6,3 mld EUR Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu w ramach programu wsparcia dla krajów borykających się z nadmiernym zadłużeniem w Strefie Euro (wartość programu ok. 200mld EUR). Środki te pochodzić będą z rezerw Narodowego Banku Polskiego.

d2kil4v

Również w trakcie dzisiejszego handlu poznamy odczyty fundamentalne dla gospodarki polskiej publikowane przez GUS, z czego najważniejszym będzie dynamika produkcji przemysłowej za listopad. Poprzednia wartość 6,5% r/r zasygnalizowała możliwy spadek oczekiwań co do kształtowania się wskaźnika w przyszłości. Aktualna prognoza wynosi 5,8% r/r.

Umocnienie się złotego na rynku w poprzednim tygodniu można w dużej mierze przypisać efektowi końcówki roku, gdzie część zagranicznych inwestorów zaczęła redukować swoje długie pozycje na parach EUR/PLN, USD/PLN w obawie przed możliwym „zderzeniem” z resortem/BGK i NBP. Dodatkowo koniec grudnia przynosi często spadek płynności, gdzie większość instytucji zamyka swoje pozycje i wycofuje oferty. Kapitał, który pozostaje na rynku ma nadzieje na możliwy wzrost aktywności instytucji centralnych. W konsekwencji należy oczekiwać, iż w przypadku braku negatywnych sygnałów z otoczenie zewnętrznego wycena złotego powinna sukcesywnie wzrosnąć do końca roku. Ponadto w okresie przedświątecznym Polacy rezydujący za granicą przesyłają waluty, które następnie wymieniane są w kraju – wspierając nieznacznie wycenę złotego.

Konrad Ryczko

DM BOŚ (BOSSA FX)

| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A |
| --- |

d2kil4v

Podziel się opinią

Share
d2kil4v
d2kil4v