Trwa ładowanie...
d2trqdn

W okresach napięć stawki WIBOR nie informują o rzeczywistej cenie pieniądza - Koziński, NBP

29.02. Warszawa (PAP) - NBP nie ma zastrzeżeń do stawek WIBOR, ale uważa, że w okresie napięć na rynku międzybankowym są one niewystarczające dla celów związanych z prowadzeniem...

d2trqdn
d2trqdn

29.02. Warszawa (PAP) - NBP nie ma zastrzeżeń do stawek WIBOR, ale uważa, że w okresie napięć na rynku międzybankowym są one niewystarczające dla celów związanych z prowadzeniem polityki pieniężnej. Nie informują jaka jest rzeczywista cena pieniądza pożyczanego na dłuższe okresy czasu - uważa Witold Koziński, wiceprezes NBP. Dodał, że NBP nie ma intencji, by tworzyć nowy miernik.

"Nie mamy zastrzeżeń do stawek WIBOR, ale uważamy, że w okresie napięć na rynku międzybankowym, a tak jest obecnie, są one niewystarczające dla celów związanych z prowadzeniem polityki pieniężnej. To znaczy nie informują jaka jest rzeczywista cena pieniądza pożyczanego na dłuższe okresy czasu. Tym samym nie pozwalają ocenić na ile skuteczne są decyzje Rady Polityki Pieniężnej" - powiedział Koziński w wywiadzie dla portalu NBP "Obserwatorfinansowy.pl".

"Ponad 93 proc. transakcji na rynku międzybankowym to operacje jednodniowe. Tymczasem z punktu widzenia polityki pieniężnej najistotniejsze znaczenie mają transakcje 3-miesięczne, ponieważ właśnie ten parametr, jako 3-miesięczna stopa procentowa WIBOR, jest najczęściej wpisywany do umów kredytowych banków komercyjnych z ich klientami. Takich operacji tymczasem na rynku prawie nie ma. NBP intryguje jak to jest, że transakcji nie ma, a stopy się zmieniają" - powiedział.

Zdaniem Kozińskiego wiedza o tym, że NBP interesuje się rzeczywistymi stawkami rynkowymi będzie mobilizować banki do bardziej uważnego kwotowania służącego do ustalania stopy WIBOR.

d2trqdn

"Nie jest intencją NBP tworzyć jakiś nowy miernik, chcemy jednak wiedzieć dlaczego notowania WIBOR okresowo i to niekiedy w sposób znaczący różnią się od rzeczywistych stawek procentowych na rynku" - powiedział.

Na pytanie jakie wyniki będą satysfakcjonować NBP, powiedział:

"NBP interesuje zbieżność, korelacja rynkowych stóp procentowych ze stopami referencyjnymi. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom o rzeczywistych transakcjach, poziomie oprocentowania pieniądza, do takiej większej korelacji dojdzie. Szersza też będzie baza informacyjna o stopach rynkowych. W kwotowaniu stopy WIBOR uczestniczy kilkanaście banków, a w systemie Sorbnet zbierane są dane ze wszystkich banków. Uzupełnienie ich o dodatkowe informacje nie będzie specjalnym obciążeniem dla banków. A informacje te będą wykorzystywane jedynie do wewnętrznych analiz NBP i dla potrzeb Rady Polityki Pieniężnej". (PAP)

mak/ jtt/

d2trqdn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2trqdn