W okresie kryzysu firmy najbardziej obawiają się nierzetelnych kontrahentów

W odczuciu przedsiębiorców w ciągu ostatnich 4 miesięcy znacząco spadło bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym. Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się, że kryzys może spowodować spadek zdolności ich kontrahentów do wywiązywania się z zobowiązań, wynika opublikowanych w poniedziałek z badań BIK i BIG Info Monitor.

W okresie kryzysu firmy najbardziej obawiają się nierzetelnych kontrahentów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

02.02.2009 | aktual.: 05.02.2009 10:21

"Poziom poczucia bezpieczeństwa spadł we wszystkich grupach przedsiębiorców. Najgorsze nastroje panują wśród dostawców usług finansowych, najlepsze - wśród dostawców usług masowych" - podano w komunikacie.

Przedsiębiorcy deklarują, że największy wpływ na sytuację firmy miało osłabienie złotego i tempa wzrostu PKB oraz spadek cen ropy. Aby ograniczyć skutki kryzysu finansowego, firmy planują w najbliższym czasie ograniczenie wydatków, planów rozwoju i redukcje zatrudnienia. Jednym z symptomów pogarszającej się sytuacji finansowej przedsiębiorstw jest również wzrost poziomu przeterminowanych zobowiązań.

Z przeprowadzonych badań wynika, że 68,0% przedsiębiorców ogółem już odczuwa lub jest przekonana, że wkrótce odczuje skutki kryzysu. Natomiast wśród średnich przedsiębiorstw ten odsetek rośnie już do 80,0%.

Dwie trzecie firm chce ograniczać skutki kryzysu przez cięcie wydatków, a jedna trzecia planuje ograniczyć plany rozwoju. Podobny odsetek firm zamierza ograniczać zatrudnienie, choć wśród firm średnich jest to aż 47,0% badanych. Tylko 1,0% przedsiębiorców planuje zamknięcie firmy.

Głównym miejscem cięcia wydatków będą reklama i marketing oraz ograniczenie premii, bonusów i prowizji dla pracowników. Deklaruje to średnio połowa firm.

Największym problemem, przed którym mogą stanąć przedsiębiorcy w dobie kryzysu, są nieregulowane w terminie należności.

"Zaledwie 23% przedsiębiorców nie spotkało się z sytuacją, by kontrahent nie uregulował zobowiązania wobec jego firmy. Pozostałe 77% przedsiębiorców miało do czynienia z tym problemem. Ponad połowa (57%) ankietowanych przedsiębiorców uważa problemy związane z nieterminowym regulowaniem zobowiązań za uciążliwe albo bardzo uciążliwe w prowadzeniu firmy" - czytamy w komunikacie.

Kwartalną ankietę wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm - wśród dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców na zlecenie Infomonitora przeprowadza Instytut Pentor.

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)