Trwa ładowanie...

W Polsce rośnie podaż złych długów. Windykatorzy mają co kupować

W Polsce systematycznie rośnie podaż złych długów wystawionych na sprzedaż. W tym roku może wynieść 8 mld zł.

W Polsce rośnie podaż złych długów. Windykatorzy mają co kupowaćŹródło: Jupiterimages
d32ddke
d32ddke

Prawie miliard złotych konsumenckich zobowiązań kupiły firmy windykacyjne w pierwszym kwartale tego roku - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". kolejne 4 mld sa wystawione na sprzedaż.

Firmy windykacyjne kupują długi za ułamek wartości (w zeszłym roku średnio 14 proc.), a później próbują odzyskać pieniądze od nierzetelnych wierzycieli.

Jednak, jak czytamy w "DGP" nawet cena wynosząca kilkanaście procent wartości pierwotnego długu jest dla firm windykacyjnych za wysoka. Z tego powodu polskie firmy skupują teraz długi na rynku rumuńskim, gdzie można je nabyć za 6-6,5 proc. wartości nominalnej.

d32ddke

Tymczasem podaż wierzytelności w Polsce stale rośnie. W 2010 r. wynosiła 3,5 mld zł, a dwa lata później już 7,4 mld zł. W tym roku może dojść do 8 mld zł.

To, że podaż długów jest wysoka, nie oznacza, że rośnie liczba Polaków, którzy maja problemy z regulowaniem zobowiązań. Na sprzedaż są wystawione bowiem głównie stare długi - czytamy w gazecie.

Suma niespłaconych długów w kraju według BIG InfoMonitora wynosi 39,3 mld zł, czyli średnio ponad 1 tys. zł na mieszkańca. W ciągu roku wartość ta wzrosła o niecałe 10 proc.

d32ddke
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ddke