Trwa ładowanie...

W pracy o 24 min. dłużej niż każe ustawa

Coraz mniej nadgodzin. Choć Polacy spędzają w pracy więcej czasu, niż przewiduje prawo, na tle pracowników z innych państw UE wypadają przeciętnie - pisze "Rzeczpospolita".

W pracy o 24 min. dłużej niż każe ustawaŹródło: Jupiterimages
d9m2mfa
d9m2mfa

Polacy pracują krócej niż rok temu. Bardziej pracowici od nas są Niemcy i Brytyjczycy.

d9m2mfa

Tak wynika z danych opublikowanych przez unijną agencję Eurofund. Pokazują one faktyczną liczbę godzin przepracowanych w IV kw. 2007 r. w jednym miejscu pracy przez osoby zatrudnione na pełnym etacie. Zestawienie uwzględnia zarówno zwolnienia lekarskie, jak i nadgodziny, różni się więc od ustawowego tygodnia pracy. W Polsce jest to przeciętnie 40 godzin i osiem godzin nadliczbowych.

Brytyjczycy pracują o 4 godziny więcej niż ich czas ustawowy, a Niemcy – o 3,5 godziny. To dwa kraje, gdzie różnica między czasem faktycznie przepracowanym a ustawowym jest największa. Średnio Brytyjczycy i Niemcy pracują mniej niż rekordziści w zestawieniu, czyli Bułgarzy i Rumuni, ale za to zdecydowanie więcej, niż wymaga od nich prawo. W Polsce ta nadwyżka wynosi 24 minuty.

W całej Unii średni ustawowy czas pracy to 38 godzin 36 minut, a faktycznie pracownik spędza w pracy więcej. Przy czym w starej Unii jest to 37 godzin 54 minuty, a w nowych państwach członkowskich – średnio 39 godzin 36 minut.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

d9m2mfa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9m2mfa