W przyszłym tygodniu spodziewane jest wyraźne osłabienie polskiej waluty
Warszawa, 10.10.2014 (ISBnews/KantorOnline) - Przerwanie spektakularnych wzrostów i kilkugroszowa korekta na dolarze, to z pewnością największe zaskoczenie ostatnich dwóch sesji na naszym rynku walutowym. W trakcie czwartkowej sesji kurs USD/PLN spadł poniżej 3, 27, ostatecznie jednak kończąc dzień na poziomie 3,29. Odwrócenie się inwestorów od dolara to efekt treści opublikowanego protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. W przyszłym tygodniu, możemy jednak spodziewać się wyraźnego osłabienia naszej waluty zarówno do dolara jak i do euro. Spodziewamy się bowiem niezbyt optymistycznych odczytów z naszej gospodarki, szczególnie tych dotyczących inflacji (środa) oraz produkcji przemysłowej we wrześniu (piątek).
10.10.2014 10:02
Wbrew oczekiwaniom rynku, nie podano terminu rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Co więcej, zaznaczono, iż stopy pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy czas po zakończeniu programu luzowania ilościowego QE3. Nadto członkowie FOMC wyrazili zaniepokojenie, że przewidywane spowolnienie w światowej gospodarce, a zwłaszcza w Europie, negatywnie wpłynie na gospodarkę USA. Wskazali również na negatywne w tym kontekście dalsze umacnianie się dolara. To zainicjowało wzrost kursu EUR/USD i wzmocnienie walut powiązanych z euro w stosunku do dolara. Ruch ten dodatkowo pogłębiły decyzje inwestorów, którzy wykorzystali ten moment po silnym umocnieniu amerykańskiej waluty, jakiego byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach, do realizacji swoich zysków- zamykając pozycje.
Wiele wskazuje jednak na to, że to tylko chwilowa korekta przed dalszą aprecjacją amerykańskiej waluty wkrótce. Krótkotrwałość tej korekty potwierdza dzisiejsze odbicie kursu USD/PLN w górę, który już przebił poziom 3,30 i wszystko wskazuje na to, że na tym nie dziś skończy.
Niewielki natomiast na pozycję złotego w stosunku do głównych walut wpływ miała środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych. Rynek, pomimo skali tych cięć, przyjął decyzję bardzo spokojnie, który zdaje się po raz kolejny lepiej odczytał zamiary Rady od analityków, dla których głębokość cięć była jednak sporym zaskoczeniem. Głowna stopa referencyjna została obniżona do najniższego poziomu w historii 2% (dotychczas było to 2,5%). Stopa lombardowa została obniżona o 100 pb., stopa redyskonta weksli o 50 pb., stopa depozytowa natomiast pozostała na niezmienionym poziomie (1% w skali rocznej).
Poza wspomnianym ruchem na parze USD/PLN, piątkowy poranek na naszym rynku walutowym przebiega dość spokojnie. Pozostałe waluty wyceniane są na poziomach zbliżonych do tych z wczorajszego zamknięcia. Obecnie za jedno euro trzeba zapłacić 4,1825 PLN, z funta brytyjskiego 5,3070 PLN, a za franka szwajcarskiego 3,4530 PLN. Konsolidacji w ostatnim dniu tygodnia sprzyjać będzie ostrożność inwestorów w podejmowaniu ryzykownych decyzji przed weekendem oraz niezbyt bogate kalendarium publikacji makroekonomicznych.
Damian Papała, Dealer walutowy KantorOnline.pl
(ISBnews/KantorOnline)