Trwa ładowanie...

W Sejmie głosowanie co dalej z zakazem handlu w niedzielę

Sejm będzie dziś głosował co dalej z dwoma projektami ustaw dotyczącymi zakazu handlu w niedzielę. Zarówno projekt poselski jak i obywatelski zakładają zmianę w kodeksie pracy. Obecnie zakaz handlu obowiązuje jedynie w dni świąteczne.

W Sejmie głosowanie co dalej z zakazem handlu w niedzielęŹródło: Fotolia, fot: Monticellllo
d3zxmhv
d3zxmhv

PO opowiada się za odrzuceniem obu projektów. Nie poprze ich także Twój Ruch i PSL. Za dalszymi pracami opowiadają się kluby PiS, SP i z zastrzeżeniami SLD. Wnioskodawcy argumentują, że wymuszanie pracy w handlu w niedzielę szkodzi rodzinie.

Przedstawiając projekt poselski Robert Telus podkreślił, że niedziela powinna być przeznaczona na odpoczynek i życie rodzinne. Tymczasem w handlu zatrudnione są głównie kobiety, które pełnią ważne funkcje w życiu rodzinnym. W podobnym tonie wypowiadał się pełnomocnik Komitetu "Wolna Niedziela" Krzysztof Steckiewicz. Prezentując projekt obywatelski zwrócił uwagę, że ustawowe gwarancje otrzymywania za pracę w niedzielę innego dnia wolnego, nie zapewniają pracownikom zatrudnionym w handlu możliwości integracji z rodziną. Poza tym nie można uzasadniać działalności placówek handlowych w niedzielę potrzebą zaspokajania codziennych potrzeb ludności.

Obaj wnioskodawcy argumentowali też, że wprowadzenie zakazu pracy w handlu w niedzielę pozwoli zmienić sposób spędzania wolnego czasu. Zamiast zakupów będą wycieczki czy udział w imprezach kulturalnych.

Premier Donald Tusk powiedział dziennikarzom w Brukseli, że te argumenty nacechowane są hipokryzją. Dodał, że są setki tysięcy ludzi, którzy tak czy inaczej w niedzielę muszą pracować. Nie dotyczy to tylko obsługi hipermarketów czy galerii handlowych, ale również tysięcy ludzi pracujących w różnych służbach porządkowych, policyjnych, pracowników stacji benzynowych czy elektrowni. Szef rządu dodał, że jest bardzo dużo instytucji i przedsiębiorstw, które pracują w ruchu ciągłym, więc ideologiczny zakaz pracy w niedzielę nie wchodzi w rachubę.

d3zxmhv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zxmhv