W sezonie 2011/12 ceny owoców i warzyw oraz przetworów obniżą się - IERiGŻ

12.12. Warszawa (PAP) - W sezonie 2011/12 obniżą się średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów - prognozuje w raporcie Instytut Ekonomiki...

12.12.2011 | aktual.: 12.12.2011 12:38

12.12. Warszawa (PAP) - W sezonie 2011/12 obniżą się średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów - prognozuje w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Instytut szacuje, że w wyniku spadku cen detalicznych łączne spożycie owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów może zwiększyć w porównaniu z sezonem 2010/11 o odpowiednio 10 i 3 proc.

"W sezonie 2011/12 obniżą się średnie ceny detaliczne owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów. Największy będzie spadek cen detalicznych jabłek, gruszek, kapusty i cebuli. Produkty ogrodnicze nie będą zatem miały negatywnego wpływu na wskaźnik wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych. Nie zmienią się średnie ceny detaliczne soków pitnych, nektarów i napojów owocowych i owocowo-warzywnych" - napisano.

"W wyniku spadku cen detalicznych łączne spożycie owoców i ich przetworów oraz warzyw i ich przetworów może zwiększyć w porównaniu z sezonem 2010/11 o odpowiednio 10 i 3 proc. do 43 i 60 kg w przeliczeniu na osobę. Nie wzrośnie spożycie soków, nektarów i napojów owocowych. Bardzo ważny wpływ na konsumpcję soków i przetworów owocowych i warzywnych będzie miał poziom dochodów konsumentów, bowiem produkty te charakteryzują się bardzo wysoką dochodową elastycznością popytu" - dodano.

Instytut prognozuje, że w roku 2011/12 produkcja przetworów owocowych zwiększy się w relacji do sezonu poprzedniego o ok. 10 proc. do 840 tys. ton.

"Decydujący będzie wzrost produkcji zagęszczonego soku jabłkowego. Nie zmieni się produkcja zagęszczonych soków wytwarzanych z owoców kolorowych, a nieznacznie większa będzie produkcja mrożonych owoców. Niższa podaż do przetwórstwa truskawek i porzeczek czarnych w niewielkim stopniu zrekompensowana będzie większą podażą pozostałych owoców miękkich" - napisano.

Zdaniem Instytutu, produkcja przetworów warzywnych zwiększy się o co najmniej 5 proc. do poziomu 1,1-1,2 mln ton.

"Większa będzie produkcja wszystkich grup przetworów z warzyw, w tym dominujących w produkcji mrożonych warzyw. Niższa, z powodu spadku popytu na rynku krajowym, będzie produkcja soków pitnych, nektarów i napojów" - dodano.

Według IERiGŻ, ceny eksportowe i importowe większości owoców, warzyw i ich przetworów będą niższe niż w roku 2010/11.

"Większy niż w roku 2010/11 będzie eksport niemal wszystkich owoców, warzyw oraz ich przetworów. Największy będzie wzrost rozmiarów eksportu jabłek, zagęszczonego soku jabłkowego oraz warzyw mrożonych. Łączny eksport świeżych owoców i warzyw wyniesie 1,4 mln ton, wobec 1,1 mln ton w roku 2010/11" - napisano.

"Eksport przetworów owocowych i warzywnych zwiększy się z 1,1 do 1,2 mln ton. Obniży się import niemal wszystkich owoców i warzyw strefy umiarkowanej oraz ich przetworów. Największy będzie spadek przywozu jabłek, gruszek, cebuli, kapusty oraz zagęszczonego soku jabłkowego. Niewielki będzie wzrost przywozu owoców południowych oraz zagęszczonych soków z owoców cytrusowych. Zmniejszyć się może przywóz pomidorowego koncentratu" - dodano. (PAP)

nik/ ana/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)