Trwa ładowanie...

W święta zwykłego przelewu nie zrobisz. Zobacz, kiedy najlepiej wysłać pieniądze

Od piątkowego popołudnia do poranka w środę, 27 grudnia, nie będą dochodziły zwykłe przelewy - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa, która zajmuje się przekazywaniem pieniędzy między bankami. Na podobne utrudnienia trzeba się przygotować w okolicach końca roku.

W święta zwykłego przelewu nie zrobisz. Zobacz, kiedy najlepiej wysłać pieniądzeŹródło: Shutterstock.com
d3r1z3i
d3r1z3i

KIR to instytucja powołana z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych i to ona odpowiada w Polsce za rozliczenia między bankami. Izba przypomniała właśnie, że w związku ze świętami inaczej niż na co dzień wyglądać będzie kwestia rzelewów w systemie Elixir. Czyli tych, z których statystyczny Kowalski korzysta najczęściej.

Otóż w świąteczny poniedziałek i wtorek system w ogóle nie będzie działał. Ponieważ system nie działa też w soboty i w niedziele, ostatni moment na wysłanie przelewu przed świętami będziemy mieli w piątkowe popołudnie.

Trzeba to zrobić do godziny 16, bo właśnie wtedy zaczyna się rozliczanie transakcji. Jeśli zlecimy przelew chwilę później, już się nie załapiemy. - Jeśli przelew dotrze do KIR w piątek 22 grudnia po godz. 16:00, środki trafią na konto odbiorcy dopiero w środę, 27 grudnia - wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Zobacz też: Polskie banki wejdą na rynki zachodnie?

Jeśli przelewy zostawimy sobie na okres po świętach, to też musimy się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W okresie "okołosylwestrowym" również bowiem będą utrudnienia. Ostatnie przelewy w starym roku musimy wysłać do godziny 13.30 w piątek 29 grudnia. Wtedy mamy pewność, że pieniądze dotrą jeszcze tego samego dnia. Pieniądze wysłane po tej godzinie znajdą się na wskazanych przez nas kontach innych banków dopiero we wtorek 2 stycznia.

d3r1z3i

Wszystkie powyższe ograniczenia dotyczą najpopularniejszych przelewów wykonywanych w systemie Elixir. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy prez ten czas całkowicie pozbawieni możliwości przesyłania pieniędzy. Istnieje bowiem też drugi system - Express Elixir, który działa codziennie, bez względu na to, czy mamy święta, czy weekend. Pieniądze wysłane za jego pośrednictwem docierają na wskazane konto natychmiast po wysłaniu. Haczyk jest tylko taki, że trzeba za taki przelew dodatkowo zapłacić kilka złotych.

Druga potencjalna przeszkoda to fakt, że niektóre mniejsze banki tego systemu nie obsługują (np. Bank Pocztowy i Citi Handlowy). Pełną listę banków obsługujących system i tego, jak będzie on działał w święta, można znaleźć klikając tutaj.

d3r1z3i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r1z3i