W Świnoujściu najniższe w regionie bezrobocie efektem m.in. inwestycji
Inwestycje w infrastrukturę niezbędną do prowadzenia biznesu czy
preferencje dla inwestorów to czynniki, które wpływają na stopę bezrobocia w Świnoujściu - uważają
władze miasta. W maju zanotowano tam najniższe bezrobocie na Pomorzu Zachodnim
.
Według danych Wojewódzkiego urzędu Pracy w Szczecinie z końca maja, stopa bezrobocia w Świnoujściu wynosiła 6,7 proc. W całym województwie wskaźnik ten sięgał średnio 16,4 proc. Najwyższą stopę bezrobocia w regionie miał powiat białogardzki - 28,2 proc. W stolicy województwa, Szczecinie, bezrobotnych było 10,5 proc. W jedenastu powiatach regionu stopa bezrobocia przekraczała 20 proc., a w sześciu - 25 proc.
"Stawiamy na inwestorów - polskich, zagranicznych i lokalnych" - komentuje dane prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Jak tłumaczy, prywatni inwestorzy coraz chętniej lokują swoje biznesy właśnie w tym kurorcie.
"Oprócz strategicznego położenia, miasto konsekwentnie inwestuje w infrastrukturę niezbędną do rozwoju biznesu. Mimo iż na wyspach, na których leży miasto, przede wszystkim ze względu na brak odpowiedniej ilości wolnego terenu nie funkcjonuje specjalna strefa ekonomiczna, przybywa inwestorów, także z zagranicy - przeważnie ze Skandynawii" - dodaje.
Powstają zakłady w pobliżu Międzynarodowego Terminalu Promowego, łączącego Polskę ze Skandynawią, a także blisko drogi krajowej nr 3. Atutem jest też port lotniczy w oddalonym o kilka kilometrów od miasta niemieckim Heringsdorfie - wylicza.
Prezydent przypomina, że w Świnoujściu obowiązuje uchwała rady miasta dająca preferencje inwestorom; chodzi m.in. o zwolnienie od podatku od nieruchomości.
Inwestorów znalazły dotychczas niezagospodarowane tereny po upadłym Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich "Odra". W celu aktywizacji biznesu i stworzenia nowych miejsc pracy powstaje Centrum Usług Mulnik, gdzie na 70 ha miejsce dla swoich inwestycji znajdą przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy. W urzędzie miasta dwa lata temu powołano specjalny wydział zajmujący się bezpośrednio obsługą inwestorów.
"Priorytetem są inwestycje typowo miejskie. To najlepszy sposób na walkę z kryzysem i bezrobociem" - dodaje Żmurkiewicz.
Do świnoujskiego urzędu pracy tylko w ostatnich dwóch latach zgłosiło się 600 pracodawców - podkreśliła dyrektor świnoujskiego Powiatowego Urzędu Pracy Joanna Sokalska. Większość naszych klientów stanowią pracodawcy, a nie bezrobotni - zaznaczyła.