Trwa ładowanie...

W Szczecinie powstanie pomnik Krzysztofa Jarzyny, filmowego "szefa wszystkich szefów"

Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina powstanie w... centrum Szczecina. "Artystyczna instalacja" znalazła się wśród zwycięzców głosowania w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

W Szczecinie powstanie pomnik Krzysztofa Jarzyny, filmowego "szefa wszystkich szefów"Źródło: WP.PL, fot: Paweł Krzych
d1ibpoq
d1ibpoq

Hamaki miejskie, ciąg pieszo-rowerowo-rolkowy czy nowy skatepark - to projekty, które wygrały głosowanie w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Ale spośród tych lokalnych inwestycji jest też taka, która przyciągnie z pewnością uwagę nie tylko mieszkańców Szczecina, ale całej Polski. To "instalacja artystyczna upamiętniająca postać Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – Szefa Wszystkich Szefów, ikony popkultury".

O projekcie Wirtualna Polska pisała już w czerwcu, jako pierwsze ogólnopolskie medium. Wtedy jednak wydawało się, że projekt nie ma większych szans na realizację. Jednak inicjatywa blogera Pawła Krzycha szybko zyskała popularność wśród mieszkańców miasta, a lokalni internauci szybko udostępniali w serwisach społecznościowych stronę, na której można było zagłosować na projekt. W efekcie projekt zyskał wystarczającą liczbę głosów i władze Szczecina poinformowały, że pomnik powstanie - wraz z trzynastoma innymi projektami w ramach budżetu obywatelskiego.

- Szczecin ma szansę mieć swojego popkulturowego bohatera znanego w całej Polsce i wśród Polonii na całym świecie, niczym miasta w USA: Detroit ma swojego Robocopa, Filadelfia wybudowała pomnik Rockiego, w Gorzowie z kolei powstał pomnik Janusza, mistrza plażingu bulwarowego - przekonywał do głosowania pomysłodawca pomnika.

- Byłem od początku optymistą, inaczej bym tego nie zgłaszał - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Krzych, pomysłodawca pomnika. Liczy, że projekt uda się dokończyć do przyszłego sezonu urlopowego. - Ostatnie wydarzenia pokazują, że można u nas stawiać szybko pomniki - dodaje. Mówi, że jego inicjatywę poparło ponad tysiąc osób.

d1ibpoq

- Na samo tempo prac nie mam wpływu, ale będę się starał, by wszystko poszło jak najszybciej - powiedział. Dodał, że również publikacja Wirtualnej Polski pomogła osiągnąć cel, czyli zebranie głosów.

- W imieniu Krzysztofa dziękuje za wszystkie głosy! - napisał Krzych tuż po ujawnieniu wyników na portalu społecznościowym.

Szczeciński radny tak się zaczytał, że zapomniał oddać książki i narobił długów. Zobacz wideo:

Pomnik powstanie na bulwarach na Łasztowni - to ostatnio jedno z najpopularniejszych miejsc w stolicy Pomorza Zachodniego. Realizacja pomysłu ma kosztować 113,5 tys. zł - 110 tys. pójdzie z tego projekt, montaż i odlew, 3,5 tys. zł będzie kosztować natomiast tablica upamiętniająca z opisem i montażem.

d1ibpoq

Krzysztof Jarzyna ze Szczecina, szef wszystkich szefów, to fikcyjna postać z komedii z 2001 r. „Poranek kojota” Olafa Lubaszenki. W rolę szefa ze Szczecina wcielił się wtedy Edward Linde-Lubaszenko.

W ramach szczecińskiego budżetu można było głosować na 110 projektów. W tym roku zagłosowało jednak o ok. 5 tys. mniej osób niż w 2017.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ibpoq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ibpoq