W tych krajach nie przemęczają się. Pracują 2 dni w tygodniu
Średni tygodniowy czas pracy jest bardzo zróżnicowany na całym świecie. W Unii Europejskiej wynosi on przeciętnie 37,4 godziny. W wielu krajach może przekraczać 40 godzin, a prawdziwymi rekordzistami w tym zakresie są niektórzy mieszkańcy Indii, pracujący powyżej 60 godzin. Co ciekawe, są też państwa, których obywatele czują się źle, gdy muszą pracować 2 dni z rzędu
03.05.2013 | aktual.: 16.06.2014 14:28
W Azji dominują narody znane z wielkiej pracowitości. W Chinach obowiązuje standardowy 44-godzinny tydzień pracy. Wraz z nadgodzinami, płatnymi w wysokości 150 proc. zwykłej stawki, nie może on jednak przekroczyć 48 godzin. Podobne rozwiązania znalazły zastosowanie w Singapurze. W Hong Kongu ten czas jest jeszcze dłuższy i wynosi 49 godzin dla osób zatrudnionych na pełen etat.
W Indiach wszystko zależy od miejsca zatrudnienia. Menedżerowie z mniejszych indyjskich firm spędzają w pracy nawet 11 godzin dziennie, przez 6 dni w tygodniu. Z reguły rozpoczynają dzień o godz. 9 lub 9:30, a kończą dopiero 19. Wielu z nich zostaje jednak dłużej, aby wykonać dodatkowe zajęcia.
Lepsza jest pozycja personelu w dużych kompaniach i przedsiębiorstwach międzynarodowych, które usytuowały w Indiach swoje oddziały. Oni pracują bowiem 5 dni w tygodniu po 8-9 godzin. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku urzędników i innych instytucji publicznych. Nie oszczędzają się obywatele azjatyckich tygrysów - Japonii i Korei Południowej. W Kraju Kwitnącej Wiśni tydzień pracy to w większości przypadków 40 godzin albo 44 godziny w niektórych branżach. Limity dotyczące nadgodzin wynoszą: 15 godz. – tydzień, 45 godz. - miesięcznie oraz 120 godz. – przez 3 miesiące.
Ameryka Północna i Południowa
W Ameryce Północnej tzw. „week worktime” wynosi niewiele ponad 40 godzin, a dokładnie 40 godzin i 15 min. Wyniki analiz prowadzonych przez Bureau of Labor Statistic pokazują, że Amerykanie zatrudnieni na pełen etat pracują średnio przez 8,4 godziny dziennie (42,5 godz. tygodniowo). W przypadku kobiet ten czas jest nieco krótszy i wynosi 7,7 godzin (38 godz. tygodniowo).
W 2011 r. średni czas pracy w tygodniu obywateli Kanady wyniósł 36,4 godzin. Istnieje spora różnica między mężczyznami (39,3 godz.), a kobietami (33 godz.). Niewiele mniej od płci pięknej, bo 28 godz. pracują osoby w wieku 15-24. Najbardziej zapracowani (38,5 godz.) są mieszkańcy takich prowincji, jak Alberta, Nowa Funlandia czy Labrador. Ponad 3 godziny więcej wolnego mają ludzie w Kolumbii Brytyjskiej.
Jeśli chodzi o kraje latynoskie, to np. w Meksyku czy Kolumbii władze ustanowiły maksymalny czas pracy w tygodniu w wymiarze 48 godzin. Z kolei w Brazylii wynosi on 44 godziny w dwóch możliwych wariantach: od poniedziałku do piątku przez 8 godzin i 4 godziny w sobotę albo po 8,8 godziny przez 5 dni roboczych. Zawody związane z pełnieniem służby np. policjanci, mają natomiast dzień pracy skrócony do 6 godzin.
Australia i Oceania, Afryka
Przeciętny Australijczyk poświęca się obowiązkom zawodowym przez 7,6 godzin dziennie. Z kolei w Nowej Zelandii większość osób pracuje przez 38-40 godzin. Najpopularniejsze godziny pracy to między 8:30, a 17 z przynajmniej 30-minutową przerwą na lunch. W obu przypadkach dopuszczalne są dodatkowo płatne nadgodziny.
W przypadku krajów afrykańskich, ciekawymi regulacjami może się pochwalić RPA. Tamtejszy tydzień pracy to z reguły 5 dni, od 9 rano do 17. Dzienny czas pracy nie może przekroczyć 12 godzin, a prawo zezwala na 10 nadliczbowych godzin. Inne są regulacje w Nigerii. Chociażby instytucje publiczne w tym kraju pracują krócej niż w UE, średnio 35 godzin tygodniowo. Można pozazdrościć mieszkańcom indonezyjskiej prowincji Papua. Tamtejsi obywatele czują się źle, gdy muszą pracować dwa dni z rzędu. Z reguły poświęcają oni na pracę jedynie 2-2,5 dnia w tygodniu w wymiarze nie dłuższym niż 6 godzin. Nie przemęczają się także mieszkańcy Samoa. Około 30 przepracowanych godzin w zupełności wystarcza im jednak do przyzwoitego standardu życia.
Krzysztof Kołaski /AK/WP.PL