Trwa ładowanie...

W tym kraju średnie wynagrodzenie to prawie 5 tys. euro. Pilnie potrzebują Polaków

Duńscy pracodawcy mają problem przez malejącą liczbę obcokrajowców przyjeżdżających do nich do pracy. Szczególnie bolesny jest dla nich brak Polaków.

W tym kraju średnie wynagrodzenie to prawie 5 tys. euro. Pilnie potrzebują PolakówŹródło: Pixabay.com, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
dk6c227
dk6c227

O kłopotach duńskich firm informuje serwis thelocal.dk. Jako jeden z głównych czynników takiego stanu rzeczy podaje spadek liczby obcokrajowców przyjeżdżających do pracy w tym kraju.

Dane Konfederacji Duńskich Pracodawców pokazują, że liczba obywateli UE przybywających do Danii do pracy obniżyła się o 65 proc. w ciągu 15 miesięcy. Ta statystyka jest bezpośrednio związana z gwałtownym spadkiem liczby obywateli polskich podejmujących pracę w Danii - czytamy w duńskich mediach.

Zobacz także: Na co stać Kowalskiego? Tak zmieniła się siła nabywcza Polaków

Znacznie spadła również liczba przybyszów z innych krajów UE. Od drugiego kwartału 2016 r. migracja zarobkowa do Danii z krajów UE spadła z 14,5 tys. w tym okresie do poniżej 5 tys. w trzecim kwartale 2017 r. Obywatele UE w 2013 r. obsadzali 87 proc. nowo utworzonych miejsc pracy w 2013 r. w Danii. Obecnie to zaledwie 11 proc.

dk6c227

- To bardzo, bardzo niepokojące, że ruch europejskiej siły roboczej do Danii z Polski i Europy Wschodniej przeszedł z silnej, płynącej rzeki do małego, nieprzerwanego strumienia - komentuje duńskim mediom dyrektor Konfederacji Jacob Holbraad.

Duńczycy sugerują, że przyczyną spadku liczby zagranicznych pracowników może być fakt, że rosną stawki za pracę w ich ojczyznach. Wciąż jednak zarobki w Danii są dużo wyższe nich w Polsce. Średnia pensja nad Wisłą w październiku wyniosła 4 574,35 zł brutto. Średnie miesięczne wynagrodzenie w Danii w 2016 roku wyniosło natomiast 4 850 euro brutto.

dk6c227
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk6c227