Trwa ładowanie...

W tym roku mamy dwa dni urlopu więcej

Do długiego majowego weekendu coraz bliżej ale też nie wszyscy wiedzą, że ten rok pod względem wolnych dni jest dla nas szczególny. Pracodawca musi nam oddać dodatkowe dwa dni za 3 maja i 1 listopada czyli święta przypadające w sobotę.

W tym roku mamy dwa dni urlopu więcejŹródło: © fotomatrix - Fotolia.com
d3xx16m
d3xx16m

To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, realizowany dopiero teraz, bo w ubiegłym roku nie mieliśmy takiego przypadku. Ten przywilej nie przysługuje jednak pracownikom przebywającym w danym momencie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Oni otrzymują świadczenie za każdy dzień zwolnienia. Pozostali pracownicy w zależności od umów o pracę. Dzień wolny będzie bowiem przysługiwał każdemu, kto pracuje 5 razy w tygodniu po osiem godzin. W przypadku kiedy pracuje 4 czy 3 dni po 12 godzin do odbioru będzie miał 8 godzin a nie cały dzień - przypomina rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska.

Z kolei prawniczka z zakresu prawa pracy Małgorzata Staszewska dodaje, że o tym kiedy zatrudnieni odbiorą wolne, decyduje pracodawca. Musi się on jednak rozliczyć z dnia wolnego w okresie, który w większości firm wynosi maksymalnie 4 miesiące. Warto pamiętać, że firmy, które zawarły porozumienie na podstawie nowych przepisów pozwalających na elastyczne rozliczanie czasu pracy, będą miały na to nawet 12 miesięcy.

Jeśli pracodawca złamie przepisy inspektor pracy może nałożyć na niego karę do dwóch tysięcy złotych, chyba, że będzie się to zdarzało częściej to do pięciu tysięcy złotych. Każda wyższa kara będzie skutkiem postępowania sądowego. To oznacza, że konsekwencje zależą od rozmiaru złamania prawa.

(AS)

d3xx16m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xx16m