Trwa ładowanie...

W tym roku z trzynastki skorzysta więcej urzędników

Trzynastka dla jeszcze większej liczby urzędników. A wszystko przez nowe regulacje, nad którymi które pracuje Rządowe Centrum Legislacji oraz komisja senacka – donosi „Dziennik Gazeta Prawna

Share
W tym roku z trzynastki skorzysta więcej urzędników
Źródło: Thinkstock
d3d7qcn

„Nauczyciele i urzędnicy, którzy przepracowali mniej niż pół roku, zyskają prawo do dodatkowej nagrody rocznej, jeśli w tym czasie przebywali na urlopie macierzyńskim. Takie rozwiązania zaproponowała senacka komisja ustawodawcza w projekcie nowelizacji ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080 z późn. zm.)” – czytamy w „DGP”.

Jak wyjaśnia Marek Jarentowski, legislator, autor senackiego projektu, nowe regulacje to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r. (sygn. akt P 59/11). Trybunał podał w wątpliwość obowiązujące przepisy i "wskazał, że katalog przypadków, które wyłączają zasadę przepracowania u danego pracodawcy co najmniej pół roku jako warunku do nabycia trzynastki, jest zróżnicowany i niejasny. Wymienia m.in. urlop dla poratowania zdrowia dla nauczyciela, urlop wychowawczy czy naukowy, ale już nie urlop macierzyński, który, zdaniem trybunału, powinien być uwzględniony w pierwszej kolejności" - czytamy w "DGP".

W szczególnych okolicznościach urzędnicy będą mieli prawo nawet do dwóch trzynastek. – Jeśli urzędnik zostanie zwolniony z pracy w maju, a w tym okresie skorzystał z jednego dnia opieki nad dzieckiem, to zyska prawo do trzynastki za pięć miesięcy. Jeśli znajdzie pracę w innym urzędzie np. w sierpniu i wykorzysta drugi dzień wolnego opieki na dziecko zachowa prawo do trzynastki u obu pracodawców – powiedział na łamach „DGP” Marek Jarentowski.

d3d7qcn

Rządowe Centrum Legislacji przygotowało swój projekt w sprawie dodatkowych pensji. W myśl, którego prawem do trzynastki objęci będą również pracownicy, którzy korzystają z urlopu ojcowskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Jak przypuszczają dziennikarze „DGP” to rządowy projekt ma największe szanse na uchwalenie ponieważ znajdują się w nim inne znaczące regulacje. Jednak oba projekty wprowadzają nowe rozwiązania przy wypłacaniu trzynastki za 2012 r.

(JK)

d3d7qcn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d7qcn
d3d7qcn