W tym tygodniu czeka nas dolarowy rollercoaster

Im bliżej będzie ważnych publikacji z USA, które są zaplanowane na pierwsze dni czerwca (indeksy ISM, dane Departamentu Pracy) tym więcej będzie wątpliwości wśród inwestorów, kiedy FED rzeczywiście zredukuje skalę programu QE3 – bo to, że stanie się to 19-19 czerwca jest mało prawdopodobne.

W tym tygodniu czeka nas dolarowy rollercoaster
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Tym samym czerwiec może być okresem większej korekty ostatniego umocnienia dolara. Ale najbliższe dni to jeszcze duża zmienność – choć nie koniecznie dzisiaj, na uspokojenie rynku wpłynąć może fakt święta w Wielkiej Brytanii i USA.

Członek Europejskiego Banku Centralnego, Joerg Asmussen dał dzisiaj do zrozumienia, że ECB raczej nie będzie się spieszyć z wprowadzeniem ujemnej stopy od depozytów, a kwestia ta jest nadal przedmiotem „otwartej dyskusji”. Zresztą nieco lepsze dane makroekonomiczne, jakie napłynęły ostatnio (wstępne indeksy PMI za maj, oraz IFO w Niemczech) nieco zmniejszyły presję rynku w tej kwestii. Tym samym na posiedzeniu zaplanowanym 6 czerwca ECB raczej potwierdzi tylko swoją gotowość do wprowadzania kolejnych działań i nie wykona żadnego ruchu. To może nieco wspierać notowania wspólnej waluty, chociaż technicznie EUR/USD ma trudności ze sforsowaniem 1,30 (próby były podejmowane w czwartek i piątek), co może sygnalizować próbę zejścia do 1,28 na koniec tygodnia. Na możliwość umocnienia dolara wskazywałby też układ koszyka BOSSA USD – ponowny atak na ubiegłotygodniowe szczyty (drugi test).

Duża zmienność na japońskiej giełdzie (kolejne tąpnięcie indeksu Nikkei), ale przede wszystkim pojawiające wątpliwości inwestorów odnośnie kontynuacji dotychczasowej polityki przez Bank Japonii (ze względu na zbyt szybki spadek cen krajowych obligacji) przełożyły się na kontynuację obserwowanego od czwartku umocnienia się jena. Analiza techniczna wskazuje na możliwość kontynuacji tego ruchu. W przypadku USD/JPY oznaczałoby to złamanie wsparcia z piątku – rejon 100,65 i próbę ataku na psychologiczną barierę 100 (niekoniecznie udaną). Chociaż trzeba mieć na uwadze fakt, iż kolejne dni (zwłaszcza druga połowa tygodnia) mogą przynieść próbę odreagowania. W tym przypadku mocny opór to rejon 102.

[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31365/20130527_raport_dzienny_fx.pdf )

Marek Rogalski
główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)