W tym tygodniu rynek walutowy czeka niewiele danych makro

Warszawa, 27.07.2015 (ISBnews/ MM Prime TFI) - W zeszłym tygodniu na głównej parze walutowej mieliśmy do czynienia z odbiciem. Euro drożało w stosunku do dolara przez większą część tygodnia, ale w piątek wzrosty wyhamowały. Po słabych piątkowych publikacjach wstępnych wartości indeksów PMI dla największych europejskich gospodarek euro straciło na wartości nieco mocniej. Myśląc o zachowaniu się pary EUR/USD w długim terminie należy brać pod uwagę kwestie podniesienia stóp procentowych przez Fed oraz europejskiego QE, których konsekwencją powinien być ruch na południe.

27.07.2015 10:33

W środę amerykański FOMC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych, ale pewnym jest, że nie będzie żadnych zmian w polityce monetarnej. Inwestorzy natomiast będą doszukiwać się sygnałów, które miałyby potwierdzić, że stopy procentowe zostaną podniesione już we wrześniu. Sygnały te, jeśli się pojawią, będą wywierać duży wpływ na zachowanie się dolara, który wówczas na pewno się umocni.

Spoglądając na kalendarz ekonomiczny ten tydzień również nie będzie obfitował w dane makroekonomiczne. Z ważniejszych we wtorek dostaniemy wstępny odczyt indeksu PMI dla usług w Stanach. W czwartek podane zostaną wstępne wartości inflacji konsumenckiej w niemieckiej gospodarce oraz wstępna wartość dynamiki PKB w drugim kwartale w Stanach Zjednoczonych.
W poniedziałek rano poznaliśmy lipcową wartość indeksu instytutu Ifo, czyli indeksu nastrojów w niemieckim biznesie. Odczyt okazał się lepszy od oczekiwań, wyniósł on 108 wobec prognozy 107,2. Pozytywny wydźwięk publikacji z pewnością pomoże w umacnianiu się eurodolara oraz umocnieniu złotówki w stosunku do amerykańskiego dolara.
Dzisiaj rano, jeszcze przed publikacją z Niemiec, euro zyskiwało w stosunku do dolara. W momencie pisania komentarza kurs EUR/USD wynosił 1,1101. Dolar tracił również w stosunku do polskiego złotego, kurs USD/PLN zdołał zejść poniżej 3,74. Złotówka traciła natomiast w stosunku do euro, w momencie pisania komentarza za jedno euro należało płacić 4,1507.
Łukasz Rozbicki

MM Prime TFI

(ISBnews/ MM Prime TFI)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)