Trwa ładowanie...
d2zz2m6
finanse
20-05-2009 17:18

W V spadek produkcji przemysłowej ok. 5 proc., zaś w II kw. ok. 8 proc. - MG

20.5.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że w maju
spadek produkcji sprzedanej przemysłu będzie niższy i wyniesie
niecałe 5 proc. W II kwartale spadek ten będzie...

d2zz2m6
d2zz2m6

20.5.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że w maju spadek produkcji sprzedanej przemysłu będzie niższy i wyniesie niecałe 5 proc. W II kwartale spadek ten będzie zbliżony do 8 proc.

W środę GUS podał, produkcja przemysłowa w IV 2009 r. spadła o 12,4 proc. rdr wobec oczekiwań spadku o 10,6 proc., a mdm w IV 2009 spadła o 7,1 proc.

"Zdaniem analityków resortu gospodarki, wyniki produkcji sprzedanej przemysłu w kwietniu br. nie wskazują na zmianę niekorzystnej tendencji. Poszczególne sektory nadal przystosowują się do trudnej sytuacji na rynkach eksportowych. Zgodnie z oczekiwaniami MG, skala tych dostosowań będzie w kolejnych miesiącach coraz mniejsza. Pierwsze oznaki ożywienia mogą być jednak widoczne dopiero w ostatnim kwartale br." - napisano w środowym komunikacie resortu.

"W porównaniu z analogicznym miesiącem 2008 roku produkcja sprzedana w kwietniu spadła w 26 spośród 34 działów przemysłu. Najgłębszy spadek notuje w dalszym ciągu produkcja metali, której sprzedaż w kwietniu br. była niższa o 40,5 proc. Spadła także sprzedaż w dziale wydobywania węgla kamiennego i brunatnego - o blisko 30 proc. a także w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep o ponad 26 proc. oraz produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 23 proc. Wzrost odnotowano w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 6,5 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych o 3 proc. oraz napojów o 1,2 proc." - dodano.

"W stosunku do marca br. o 0,6 proc. spadły ceny produkcji sprzedanej przemysłu. Były jednak wyższe o ponad 5 proc. niż przed rokiem. Niższe ceny produkcji sprzedanej w ujęciu miesięcznym były wynikiem spadku cen w działach przetwórstwa przemysłowego. Pozostałe grupy odnotowały w kwietniu wzrost. Najsilniej rosły ceny w górnictwie i wydobywaniu o (1,8 proc.)" - napisano.(PAP)

nik/ ana/

d2zz2m6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zz2m6