Wakacyjne nastroje
Kolejną sesję z rzędu popyt pokazał, że jest stroną dominującą na rynku.
Niewielka skala korekty po teście istotnego oporu technicznego świadczy o bierności podaży. Wczoraj indeks S&P500 ustanowił nowe maksimum intraday w trwającym od marca trendzie wzrostowym. Na wykresie dziennym indeksu mamy dwie sesje "zatrzymania" w postaci młotka i szpulki. Momentum wzrostowe wyhamowało, ale nie ma jeszcze sygnałów sprzedaży. Wolumen pozostaje niski. Szerokość rynku nieco się poprawiła. Potwierdzeniem dobrych nastrojów jest to, że rynek koncentruje się na pozytywnych wiadomościach, a ignoruje te gorsze. Zwraca uwagę bardzo dobre zachowanie sektora technologicznego. Indeks Nasdaq rósł wczoraj już 11 sesję z rzędu. Z dużych spółek dzisiaj przed sesją wyniki podadzą m.in. 3M, UPS i McDonalds, ale nie powinno to wpłynąć istotnie na notowania. Po sesji wyniki podadzą m.in. Microsoft, Amazon i American Express. Przy rosnącym wykupieniu rynku można oczekiwać, że w pewnym momencie rynek zareaguje na dobre wyniki nagłym wzrostem, a następnie wyprzedażą. Próbkę takiego zachowania mieliśmy po
publikacji wyników spółki Caterpillar, jednak wyprzedaż na tej sesji była stosunkowo krótkotrwała. Ogólnie rzecz biorąc kierunek pozostaje wzrostowy mimo dość słabych podstaw fundamentalnych obecnego ruchu (można powiedzieć, że fundamentem ruchu jest praktycznie darmowy dolar).
Na walutach trwa dość ograniczony handel a rynek jest stosunkowo płytki i mało płynny. Dominuje ciągle handel w wąskich zakresach. Jedynie na parach jenowych tradycyjnie mamy spore wahania. Niewielką reakcję wzrostową na funcie wywołały lepsze dane o sprzedaży detalicznej. Wszystko wskazuje na to, że takie "wakacyjne" nastroje mogą jeszcze przez jakiś czas się utrzymywać. Dzisiejsze dane makro o dynamice sprzedaży domów na rynku wtórnym mogą wywołać większy ruch (w porównaniu z obecnymi wahanimi) ze względu na niską płynność i brak innych bodźców.
EURPLN
Trend spadkowy na EURPLN jest kontynuowany i wszystko wskazuje na to, że niedługo będzie testowany poziom 4,20. Atmosfera na rynkach sprzyja dalszemu umocnieniu walut z rynków wschodzących. Przyśpieszenie trendu na złotym może nastąpić w przypadku silniejszego osłabienia dolara. Na razie jednak EURUSD pozostaje w obrębie szerokich zakresów. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej z Polski okazały się lepsze od oczekiwań, ale nie wywołało to większej reakcji na rynku. O 14:00 publikowany będzie protokół z posiedzenia RPP. Złoty powinien pozostać mocny.
EURUSD
Na eurodolarze trwa konsolidacja w pobliżu górnego zakresu poprzedniej konsolidacji. Podejścia pod 1,43 są na razie wykorzystywane do sprzedaży, ale skala korekt spadkowych jest niewielka. Według dealerów rynek jest stosunkowo mało płynny i płytki. Sytuacja techniczna pozostaje nierozstrzygnięta. Równie prawdopodobny wydaje się w tej chwili do powrót do zakresów jak i wybicie górą i ustanowienie nowego szczytu. Po dzisiejszych danych z rynku nieruchomości rynek będzie się koncentrował na jutrzejszych danych Ifo z Niemiec oraz wstępnych odczytach PMI z Eurolandu za lipiec.
GBPUSD
Wczorajsza wyprzedaż funta okazała się krótkotrwała i notowania ponownie wróciły ponad 1,65. Sprzyjały temu utrzymujące się pozytywne nastroje na rynkach. Dzisiaj notowaniom GBPUSD pomagają lepsze od oczekwiań dane o sprzedaży detalicznej oraz najnowsza prognoza HSBC, który podniósł target na funtdolarze do 1,75. Powodem tej zmiany są oczekiwania dotyczące polityki Banku Anglii. HSBC spodziewa się, że Bank wstrzyma operacje skupu obligacji oraz zacznie wcześniej od Fedu podnosić stopy procentowe. Najbliższym istotnym wsparciem na GBPUSD będzie strefa w pobliżu dzisiejszego minimum (1,6436)
USDJPY
Chwilowe zejście poniżej strefy wsparcia 93,20-93,30 w dniu wczorajszym okazało się pułapką i notowania dolarjena bardzo szybko zawróciły w kierunku 93,80. Fałszywy sygnał sprzedaży często generuje w następstwie silny ruch w przeciwnym kierunku. Dzisiaj od rana jen traci do głównych walut., wobec utrzymującej się dobrej atmosfery na rynkach. W przypadku kontynuacji wzrostów na giełdach, jen powinien osłabiać się w kierunku oporu przy 95. Eurojen zbliża się do istotnego oporu technicznego w postaci linii po dwóch głównych szczytach z czerwca i z przełomu czerwca i lipca.
Wojciech Smoleński
IDMSA