Wall Street wymusza korektę
Na przełomie sierpnia i września nasz rynek wyróżniał się bardzo silnym zachowaniem, ale ostatnimi czasy zostaje ono wystawione na ciężką próbę związaną z pogorszeniem globalnych nastrojów.
25.09.2014 | aktual.: 25.09.2014 18:07
Pewnym dodatkowym czynnikiem działającym lokalnie jest czekanie na obniżki stóp procentowych przez RPP, które co do zasady dla rynku są korzystne, ale w pierwszym okresie mogą wyrządzić nieco szkody poprzez negatywny wpływ na wycenę banków. Spółki finansowe ostatnio nieco się korygowały i dzisiaj od ranka próbowały ponownie złapać wiatr w żagle. Wsparciem ku temu była wczorajsza udana sesja na Wall Street, która doprowadziła do gremialnego odbicia indeksów. Najlepszym zachowaniem mogło pochwalić się href="http://finanse.wp.pl/isin,PLPZU0000011,notowania-podsumowanie.html">PZUPZU (Zobacz notowania spółki »), które również zgromadziło największy na rynku obrót. Jeżeli uwzględnimy ostatnio wypłaconą dywidendę, to akcje tego ubezpieczyciela ustanowiły dzisiaj nowy rekord od czasu pamiętnego debiutu w 2010 roku.
Po południu atmosfera uległa zauważalnemu pogorszeniu i to bez wyraźnego powodu. Część osób starała się wskazywać na fatalny odczyt zmiany zamówień na dobra trwałego użytku, które w sierpniu spadły o rekordowe 18,2%. To jednak nie jest prawdą, gdyż na tak fatalny odczyt wpływ miały zamówienia na samoloty Boeing'a, które w miesiącu poprzednim te same zamówienia wyniosły aż o 22,5%. Jeżeli wyeliminujemy wpływ środków transportu, to zamówienia de facto wzrosły o 0,7%, co było mniej więcej zgodne z oczekiwaniami.
Z kolei cotygodniowa ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się nawet lepsza od prognoz i kolejny tydzień z rzędu znalazła się poniżej poziomu 300 tys. Te dane do złych z pewnością nie należały. Tym niemniej Wall Street w pierwszych kwadransach sesji dynamicznie na wartości traciła i negatywnie wpływała na GPW. Ostatecznie href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG20WIG20 (Zobacz notowania indeksu ») na wartości stracił co prawda tylko 0,2%, ale pamiętać trzeba, że w trakcie sesji zyskiwał nawet ponad 1%. Z kolei wczoraj na wartości też tracił, mimo że w Europie i USA dominowały wzrosty. Wygląda na to, że inwestorzy realizują wcześniejsze zyski.
Łukasz Bugaj
DM BOŚ
| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |