Trwa ładowanie...
d2msqk4
d2msqk4

Walne KGHM zdecydowało o wypłacie 3 zł dywidendy na akcję (opis)

17.05. Lubin (PAP) - Poniedziałkowe walne zgromadzenie KGHM przyjęło wniosek zarządu, by z zysku netto za 2009 rok wypłacić 600 mln zł dywidendy, co daje 3 zł na akcję. Tym samym...
Share
d2msqk4

17.05. Lubin (PAP) - Poniedziałkowe walne zgromadzenie KGHM przyjęło wniosek zarządu, by z zysku netto za 2009 rok wypłacić 600 mln zł dywidendy, co daje 3 zł na akcję. Tym samym resort skarbu zaakceptował propozycję zarządu. KGHM nie wyklucza wzięcia udziału w ofercie Tauronu, który w czerwcu ma zadebiutować na giełdzie.

"Cieszę się, że nasi akcjonariusze podzielili pogląd, że warto zostawić pieniądze w spółce na rozwój. Firma ma duże potrzeby inwestycyjne. Nasze główne obszary zainteresowań to dywersyfikacja przedmiotowa i energetyka, a w tym dobrym pomysłem byłby Tauron. Będziemy bardzo aktywni w poszukiwaniu nowych złóż. Interesują nas złoża za granicą, tańsze niż nasze, położone w rejonach bezpiecznych politycznie" - powiedział dziennikarzom prezes KGHM Herbert Wirth.

Przedstawiciel ministerstwa skarbu nie wnioskował w trakcie poniedziałkowego walnego o zmianę propozycji wypłaty dywidendy, przedstawioną przez zarząd KGHM. Jedynie jeden z akcjonariuszy indywidualnych złożył wniosek o zwiększenie dywidendy do 5 zł, wniosek został jednak odrzucony. W efekcie przegłosowano wypłatę 3 zł dywidendy na akcję, co łącznie daje kwotę 600 mln zł.

d2msqk4

W odpowiedzi na tę informację kurs spółki spadł. O 14.19 za papiery firmy płacono 98,2 zł, po spadku o 2,77 proc. Analitycy oceniają, że oczekiwania inwestorów co do dywidendy były wyższe.

Andrzej Dworzycki, przedstawiciel resortu skarbu, poinformował dziennikarzy, że argumenty przedstawione przez zarząd, dotyczące podziału zysku za 2009 r. i projektów inwestycyjnych, są w pełni zrozumiałe i akceptowane przez MSP.

Spółka tłumaczyła wcześniej, że rekomendacja podziału zysku wynika przede wszystkim ze znacznej zmienności notowań miedzi i kursu walutowego, planowanego zapotrzebowania spółki na środki finansowe oraz wysokiego poziomu wypłaconych dywidend w latach poprzednich. Pozostawiona w spółce kwota, czyli 1,94 mld zł, miała zasilić kapitał zapasowy i zostać przeznaczona na inwestycje.

Dniem dywidendy jest 17 czerwca, a dniem wypłaty dywidendy 8 lipca. Z zysku za 2008 r. KGHM na dywidendę przeznaczył 2,336 mld zł, co dało 11,68 zł na akcję. Zysk netto KGHM wyniósł w 2008 roku 2,9 mld zł.

d2msqk4

KGHM planuje, że do 2014 roku wyda na inwestycje 13,7 mld zł, z czego 5,7 mld zł przeznaczy na inwestycje kapitałowe.

W tym roku firma zamierza wydać na inwestycje 3,2 mld zł.

Prezes spółki poinformował w poniedziałek, że KGHM nie wyklucza wzięcia udziału w ofercie Tauronu.

"Patrząc na strategię KGHM, inwestycja w energetykę jest dla nas dobrym rozwiązaniem. Musimy mieć pewność, że będziemy mieć źródło pozyskiwania energii. Nie znamy prospektu emisyjnego Tauronu, ale nie wykluczamy zainteresowania tą ofertą, gdyż należy wykorzystywać wszelkie okazje" - powiedział.

d2msqk4

"Naszą intencją jest mieć taki pakiet, który dawałby nam wpływ na zarządzanie Tauronem. Nie interesuje nas pakiet 1 czy 2 proc." - dodał.

W ostatni wtorek rada ministrów zgodziła się na sprzedaż do 53 proc. akcji Tauronu, ale ostateczna decyzja o wielkości sprzedawanego pakietu zależeć będzie od sytuacji na rynku. Resort informował dotychczas, że nie zdecydował, ile akcji Tauronu sprzeda w planowanej na czerwiec ofercie publicznej. Przedstawiciele resortu mówili, że oferta obejmie ok. 25 proc. akcji spółki, ale sprzedawany pakiet może być zarówno większy, jak i mniejszy. Plany MSP przewidują, że resort docelowo utrzyma kontrolę korporacyjną nad Tauronem.

W ubiegły poniedziałek KGHM poinformował, że podpisał z trzema bankami umowę Programu Emisji Obligacji, w ramach którego wyemituje obligacje o łącznej wartości do 500 mln zł. Środki pozyskane z emisji mają zostać przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności spółki.

"Emisja obligacji to jest opcja. Uruchomimy ją w momencie, gdy będziemy potrzebowali dodatkowych środków. Emisja jest możliwa w tym roku, ale będzie zależała od naszych apetytów kapitałowych" - poinformował prezes. (PAP)

pr/ morb/ ana/

d2msqk4

Podziel się opinią

Share
d2msqk4
d2msqk4