Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur. Najbiedniejszy emeryt dostanie 13 tys. zł. Rocznie

Waloryzacja świadczeń kwotowa dla najniższych emerytur, trzynasta emerytura, niższy PIT - takie atrakcje oferuje emerytom rząd na przyszły rok. Dzięki temu ci najmniej zarabiający mają dostać więcej.

Waloryzacja emerytur. Najbiedniejszy emeryt dostanie 13 tys. zł. RocznieŹródło: East News, fot: BARTOSZ KRUPA
d72gjya
d72gjya

Ostateczny wskaźnik waloryzacja emerytur i rent w 2020 r. poznamy dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 r. Waloryzacja według prognoz rządu ma jednak wynieść około 3,24 proc. Wynika to z szacunków średniorocznej inflacji w roku kalendarzowym i powiększenia tego przez 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Ale to nie wszystko, co rząd przygotował dla emerytów. "Super Express" rozmawiał z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem i wydobył na światło dzienne kilka rzeczy, które z pewnością zainteresują emerytów z mniejszymi świadczeniami.

Gdyby zastosowano samą tylko waloryzację procentową, to najniższa emerytura 1,1 tys. zł brutto wzrosła by o zaledwie 35 zł 64 gr brutto, czyli o 28 zł 71 gr na rękę. Ale rząd planuje dla emerytów, dostających co miesiąc poniżej 1,8 tys. zł netto minimalną podwyżkę o 70 zł brutto miesięcznie, czyli 57 zł netto.

Zobacz też: Emerytury będą, ale będą niskie. Trzeba oszczędzać

Co więcej, emeryci dostaną trzynastkę. Dla wszystkich jednakową. Po waloryzacji wyniesie 1170 zł brutto.

d72gjya

Wreszcie niższa będzie stopa najniższej skali podatku dochodowego. Zamiast 18 trzeba będzie płacić 17 proc. Zmaleje jednocześnie kwota zmniejszająca podatek do 548,3 zł rocznie z 556,02 zł obecnie.

Przy uwzględnieniu wszystkich tych wskaźników najniżej uposażeni emeryci dostaną w ciągu całego roku 2020 emeryturę w kwocie łącznie prawie 13 tys. zł na rękę. Rozkładając to na czynniki pierwsze, będzie to: 945 zł emerytury (przy 17 proc. podatku dochodowym i kwocie wolnej 548,30 zł miesięcznie) plus 57 zł netto waloryzacji kwotowej i 958 zł netto "trzynastki". W sumie daje to 12 tys. 982 zł w całym roku.

d72gjya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d72gjya