Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur od 1 czerwca. Sprawdź, ile będziesz mógł dorobić

Już od poniedziałku osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogą zarabiać do 3732,10 zł brutto. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty świadczenie będzie zmniejszane lub zawieszane. Podpowiadamy, jakie zmiany przynosi wchodząca dzisiaj w życie zmiana przepisów.

Waloryzacja emerytur od 1 czerwca. Sprawdź, ile będziesz mógł dorobićŹródło: money.pl
d1z77uv
d1z77uv

Waloryzacja emerytur od 1 czerwca. Sprawdź, ile będziesz mógł dorobić

Jak tłumaczy ZUS, żeby wstrzymać świadczenie trzeba przekroczyć tzw. górny limit, czyli 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Jednocześnie wraz z początkiem czerwca kwota ta będzie wynosiła 6931 zł. W przypadku renty socjalnej zawieszenie wchodzi w życie po przekroczeniu 3732,10 zł przychodu.

Czytaj też: Odmrażanie gospodarki. Otwarcie siłowni na jakich zasadach?

Sama emerytura jest przyznawana od miesiąca, w którym złożono wniosek, jednak nie wcześniej niż od dnia wstąpienia w powszechny wiek emerytalny. Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Waloryzacja emerytur od 1 czerwca. Co z rencistami?

Ponadto bez ograniczeń mogą również dorabiać renciści, którzy pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Zmiana przepisów uwzględnia również pobierających renty rodzinne.

Obejrzyj: Ulga termomodernizacyjna. Można odliczyć w PIT do 53 tys. zł

Przypomnijmy, że waloryzacja emerytur zakłada, że w przypadku, gdy przekroczy ona 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, nie przekraczając jednocześnie 130 proc., świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia (nie więcej niż 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy)., 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

d1z77uv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z77uv