Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur. Wiceminister zapowiada zmiany

Śmiesznie niska waloryzacja emerytur dla najbiedniejszych emerytów może ulec zmianie - zapowiedział w rozmowie z "Super Expressem" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej.

Share
 Waloryzacja emerytur. Minister zapowiada zmiany
Waloryzacja emerytur. Minister zapowiada zmianyŹródło: money.pl, Fot: Rafał Parczewski
douozn3

Waloryzacja emerytur. Będą zmiany

Problem dotyczy przede wszystkim osób, które pobierają emeryturę niższą od minimalnej.

Takich osób jest w Polsce ponad 300 tys. Z powodu niewystarczającego stażu pracy nie mogą ubiegać się o minimalną stawkę świadczenia. Tym samym waloryzacja, którą dostaną, będzie wyliczana według wskaźnika 3,84 proc.

douozn3

Osoba pobierająca minimalną emeryturę, dostanie 40 złotych podwyżki. Emeryt, który dostaje miesięcznie 700 złotych - zaledwie 26 zł.

Zapłacili składki, choć nie musieli. "Nadpłaty pozostaną do dyspozycji"

- Jest problem tych niskich świadczeń i to jest sygnał też do tych wszystkich, którzy dziś są w systemie i nie odprowadzają składek. I są później olbrzymie problemy. Warto się nad tym zastanowić, żeby jednak wprowadzić kwotową waloryzację dla tych emerytów, którzy mają dziś emerytury poniżej minimalnej, czyli poniżej 1025 zł. Byłoby to 40 zł netto – mówi w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister Stanisław Szwed.

Waloryzacja emerytur. Emerytury "niższe niż najniższa"

Emerytury "niższe niż najniższa" pobierają przede wszystkim kobiety (85 proc.). Wynika to z faktu, że mają one ustawowo niższy wiek emerytalny niż mężczyźni.

douozn3

Drobna podwyżka, jak mówią emeryci, nie wystarczy, żeby rozwiązać problem głodowych świadczeń.

- Tym ludziom trzeba pomóc. I na pewno przydałaby się takim emerytom waloryzacja kwotowa, ale to i tak nie rozwiąże problemu niskich świadczeń. Potrzebna jest jakaś systemowa pomoc – mówi "Super Expressowi" szefowa Związku Emerytów i Rencistów Elżbieta Ostrowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
douozn3

Podziel się opinią

Share
douozn3
douozn3