Trwa ładowanie...

Waloryzacja rent i emerytur 2020. Ile wyniesie w przyszłym roku?

W marcu 2019 roku emerytury i renty wzrosły o 2,86 proc. (chociaż pierwotnie zakładano, że podwyżka będzie wyższa i wyniesie ponad 3,2 proc.). Wszystko wskazuje na to, że w 2020 roku emeryci renciści będą mogli liczyć na jeszcze większy wskaźnik waloryzacji.

Share
Waloryzacja rent i emerytur 2020. Ile wyniesie w przyszłym roku?
Źródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com
d1dgtyr

Waloryzacja rent i emerytur 2020. Ile wyniesie w przyszłym roku?

Przypomnijmy w tym miejscu, że sama waloryzacja emerytur i rent przeprowadzana jest każdego roku i z założenia ma na celu zrekompensowanie emerytom i rencistom m.in. inflację. Do jej obliczenia wykorzystywane są dane z roku poprzedniego.

Oglądaj: Waloryzacja emerytur. Rząd obiecuje stałą kwotę. "Ustawa budżetowa nic na ten temat nie mówi"

Podczas obliczania waloryzacji emerytur analizuje się dwa najistotniejsze czynniki, do których należą: realny wzrost płac (dane o realnym wzroście płac pracowników) oraz inflację w gospodarstwach emeryckich (analiza niezbędnych artykułów, których potrzebują emeryci oraz ich koszt po inflacji).

d1dgtyr

Waloryzacja rent i emerytur 2020. Ile wyniesie w przyszłym roku? Wstępne prognozy

Sama waloryzacja emerytur i rent służy temu, by siła nabywcza emerytur i rent nie opadała, natomiast jej wskaźnik służy dostosowania wysokości świadczeń do aktualnych warunków ekonomicznych. Świadczenia zostaną podniesione o 3,24 proc., co dotyczy niemal 10 mln seniorów. Razem z obniżeniem podatku PIT oznacza to, że przy średniej emeryturze daje to ok. 67 zł podwyżki co miesiąc. W 2019 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł 102,86 procent.

Do kwoty 2450 złotych brutto emerytury wzrosły w 2019 roku o 70 złotych brutto. Powyżej kwoty 2450 złotych brutto emerytura wzrosła o wskaźnik waloryzacji 2019 (2,86 proc.).Całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego wyniósł w 2019 roku około 7,9 mld złotych.

Najbliższa waloryzacja emerytur i rent odbędzie się 1 marca 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dgtyr

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dgtyr
d1dgtyr