Trwa ładowanie...
d34497r

Walter Herz: W Warszawie na najemców czeka ok. 600 tys. m2 biur

Warszawa, 04.02.2016 (ISBnews) - W minionym roku na stołecznym rynku zostało wynajętych ponad 800 tys. m2 powierzchni biurowej. Na najemców w stolicy czeka wciąż niemal 600 tys. m2 biur, głównie w centrum miasta i na obrzeżach centrum, podaje Walter Herz.

Share
d34497r

"W minionym roku na stołecznym rynku wynajęło się ponad 800 tys. m2 powierzchni biurowej. To prawie trzy razy więcej niż oddano nowych biur. Łącznie w 2015 roku umowy najmu zostały podpisane na powierzchnię o ponad jedną trzecią większą niż w 2014 roku. Popyt na nowoczesne biura utrzymuje się w Warszawie od dawna na wysokim poziomie. Jednak, jak zwracają uwagę przedstawiciele Walter Herz, na najemców w stolicy czeka wciąż niemal 600 tys. m2 biur, głównie w centrum miasta i na obrzeżach centrum" - czytamy w komunikacie.

W 2015 roku w Warszawie wynajęte zostało niemal trzy razy więcej powierzchni biurowej niż oddano do użytku. W minionym roku na warszawskim rynku biurowym przybyło ponad 270 tys. m2 nowoczesnej powierzchni. Oddane do użytkowania obiekty zlokalizowane są przeważnie poza centralnym obszarem biznesowym. Najwięcej powierzchni (34 tys. m2) dostarczył biurowiec Postępu 14 i Royal Wilanów (29,8 tys. m2), podano także.

Walter Herz zauważa, że taka liczba niewynajętych biur daje najemcom, wśród których w Warszawie dominują firmy świadczące różnego rodzaju usługi, dobrą pozycję negocjacyjną. Specjaliści są jednak spokojni o przyszłość warszawskiego rynku biurowego. Uważają, że popyt na biura utrzyma się w Warszawie na wysokim poziomie także w tym roku, a największym powodzeniem nadal będą się cieszyć biurowce zlokalizowane na terenie mokotowskiego zagłębia biurowego i nowe obiekty na bliskiej Woli, wskazano w informacji.

?W ubiegłym roku ukończony został również centralnie położony Spektrum Tower i biurowiec Domaniewska Office Hub zlokalizowany na Mokotowie o powierzchni po ok. 27 tys. m2 każdy, a także Multimedialny Dom Plusa (22,7 m2). W ostatnich miesiącach 2015 roku dobiegła też końca budowa Warsaw Spire C (20 tys. m2)" - czytamy dalej.

d34497r

Wśród pozostałych biurowców, oddanych w ub. roku w Warszawie znajdują się m.in.: Park Rozwoju (16,8 tys. m2), Pacific (17,6 tys. m2), Karolkowa Business Park (14,6 tys. m2) oraz X2 Boutique Office i Poleczki Business Park Lisbon na Ursynowie. W sumie w 2015 roku ukończonych zostało ponad 20 projektów biurowych, podano również.

?Rok 2016, jak przewidują eksperci Walter Herz, ma przynieść warszawskiemu rynkowi znacznie więcej powierzchni biurowej niż poprzedni. Na terenie miasta powstaje około 700 tys. m2 biur. Planowane jest oddanie ok. 30 budynków biurowych, m.in. zakończona zostanie budowa kompleksu Warsaw Spire z placem Europejskim i wieży biurowej Q22 przy al. Jana Pawła II" - zaznaczono w informacji.

Wśród największych inwestycji, jakie są w budowie znajduje się także kompleks Generation Park firmy Skanska u zbiegu Prostej i Towarowej, w którym znajdzie się łącznie 84 tys. m2 powierzchni, a jego najwyższy budynek będzie liczył 140 m (z iglicą 180). W sąsiedztwie ronda Daszyńskiego buduje także firma Karimpol. 195 metrowa wieża Skyliner będzie należała do najwyższych biurowców w mieście, ale nie przebije liczącej 220 m najwyższej w Warszawie - Warsaw Spire, wymieniono w komunikacie.

?Wieże biurowe mają powstać także w miejscu planowanych do wyburzenia warszawskich budynków. Los hotelu Mercure, w miejscu którego stanął budynek Q 22, podzielić ma wieżowiec Ilmet znajdujący się przy rondzie ONZ, który zastąpiony zostanie 188 metrowym biurowcem. Nowy obiekt zajmie też miejsce biurowca Kolmexu przy ulicy Grzybowskiej. Zniknąć ma również budynek Universalu znajdujący się za Rotundą u zbiegu alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej. Firma Commerz Real wiosną tego roku rozpocznie tam budowę nowego obiektu, który dostarczyć ma 28 tys. m2 nowoczesnej powierzchni" - wskazano również.

d34497r

Doradcy Walter Herz przyznają, że ze względu na dużą podaż powierzchni biurowej stawki czynszowe w Warszawie uległy w ostatnich miesiącach niewielkiej korekcie. Ponadto zaznaczają, że czynsze efektywne mogą być nawet o 20% niższe od stawek transakcyjnych, dzięki stosowanym przez właścicieli budynków pakietom zachęt.

Walter Herz świadczy specjalistyczne usługi doradcze w sektorze nieruchomości komercyjnych.

(ISBnews)

d34497r

Podziel się opinią

Share
d34497r
d34497r