Trwa ładowanie...
dn5cpgq
15-09-2015 18:10

Warmińsko-mazurskie/ 327 mln zł kosztowała budowa sieci szerokopasmowej

327 mln zł kosztowała zakończona właśnie budowa sieci szerokopasmowej w województwie warmińsko-mazurskim. Dzięki lokalnym operatorom telekomunikacyjnym odbiorcy między Ornetą a Pieniężnem już korzystają z usług szybkiego internetu.

Share
dn5cpgq

We wtorek w Olsztynie odbyła się konferencja podsumowująca budowę sieci szerokopasmowej na Warmii i Mazurach, program który jest realizowany wraz z czterema województwami Polski Wschodniej. Dofinansowanie unijne warmińsko-mazurskiej części projektu wyniosło 226 mln zł , wkład własny województwa - 13,3 mln zł a środki z budżetu państwa to 26,7 mln zł. Projekt był realizowany w partnerstwie publiczno-prywatnym - Urzędem Marszałkowskim i firmą Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe.

Jak podkreśliła Sylwia Jaskulska z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego zakończony właśnie projekt budowy sieci szerokopasmowej w regionie jest sukcesem. "Celem było dotarcie z internetem pod strzechy i przez to wypełnienie białych plam na mapie cyfrowej województwa. Szerokopasmowy internet to autostrada, która zapewni rozwój gospodarczy i zaangażuje lokalnych przedsiębiorców" - podkreśliła wicemarszałek Jaskulska.

Budowa sieci szerokopasmowej polegała na wykonaniu m.in. 2,3 tys. km sieci światłowodowej, 216 węzłów dystrybucyjnych, 10 węzłów szkieletowych oraz dwóch centrów zarządzania siecią, które zapewnią niezawodność działania całego systemu.

Przepustowość sieci wynosi 100 GB/s i jest to jedna z najnowocześniejszych sieci na świecie, spełniająca wymogi stawiane tzw. sieciom następnej generacji - zapewniają wykonawcy.

dn5cpgq

Aby jednak z tego szybkiego internetu mogli korzystać mieszkańcy, potrzebna jest budowa sieci dostępowych tzw. ostatniej mili. To zadanie dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, którzy w oparciu o wybudowaną infrastrukturę szerokopasmową będą mogli zapewnić firmom, instytucjom i mieszkańcom regionu dostęp do internetu.

Dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych dużą przeszkodą w budowie sieci dostępowej były wysokie lokalne podatki i opłaty. Chodzi o podatek od nieruchomości dla infrastruktury telekomunikacyjnej oraz opłaty za umieszczenie urządzeń telekomunikacyjnych w pasach drogowych dróg publicznych (gminnych, powiatowych czy wojewódzkich).

"Aby lokalni przedsiębiorcy byli zainteresowani budowaniem sieci ostatniej mili konieczne są zachęty i ułatwienia" - podkreśliła wicemarszałek Sylwia Jaskulska. Dodała, że właśnie po to powstał Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur.

Zakłada on, że samorządy mają obniżać i ujednolicać opłaty i podatki dla lokalnych operatorów, budujących sieci dostępowe. Wysokość tych opłat wpływa na cenę dostępu do internetu dla prywatnego odbiorcy.

dn5cpgq

Do tej pory porozumienie w sprawie Planu Cyfrowego podpisało 75 spośród 135 gmin i powiatów województwa. Powstał także portal http://chceinternet.pl, przy pomocy którego mieszkańcy regionu mogą zgłaszać potrzebę dostępu do szybkiego szerokopasmowego internetu.

Obecny na konferencji wiceminister Bogdan Dombrowski powiedział, że w kolejnych latach to właśnie lokalni operatorzy telekomunikacyjni będą mogli korzystać z dużej pomocy unijnej. "Program Polski Cyfrowej realizowany w latach 2014-20 jest ewenementem w skali Unii Europejskiej, tylko Polska ma do dyspozycji 2 mld euro na budowę infrastruktury cyfrowej, z tego 1 mld euro to budżet dla lokalnych przedsiębiorców z tej branży, którzy mogą się ubiegać o środki startując w konkursach - podkreślił wiceminister.

W woj. warmińsko-mazurskim, do momentu rozpoczęcia budowy sieci szerokopasmowej, z internetu mógł korzystać zaledwie co drugi mieszkaniec i to głównie w większych miastach. Dostęp do sieci na wsiach był ograniczony, ponieważ duże rozproszenie gospodarstw domowych powodowało, że lokalni operatorzy telekomunikacyjni ze względu na wysokie koszty nie byli zainteresowani budową sieci.

dn5cpgq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn5cpgq
dn5cpgq