Trwa ładowanie...

Warmińsko-Mazurskie: ponad połowa ofert pracy to posady subsydiowane

W woj. warmińsko-mazurskim ponad połowa znajdujących się w pośredniakach
ofert to praca subsydiowana. Są powiaty, np. bartoszycki, piski, w których takich ofert jest nawet
80 proc. Zdaniem służb zatrudnienia świadczy to o kiepskiej sytuacji lokalnej gospodarki

Warmińsko-Mazurskie: ponad połowa ofert pracy to posady subsydiowaneŹródło: newspix.pl
d12pcb3
d12pcb3

.

Praca subsydiowana to taka forma zatrudnienia, w której kosztów utrzymania pracownika nie ponosi pracodawca, ale są one pokrywane z Funduszu Pracy czy Europejskiego Funduszu Społecznego.

Z danych przekazanych PAP przed dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie Zdzisława Szczepkowskiego wynika, że w 2013 roku tego rodzaju oferty pracy stanowiły aż 54,5 proc. wszystkich ofert pracy w pośredniakach.

d12pcb3

"W ubiegłym roku urzędy pracy w regionie pozyskały 44,1 tys. ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, przy czym oferty pracy subsydiowanej przekroczyły nieco 24 tys. i w porównaniu z 2012 rokiem było ich więcej o 660 tj. 2,8 proc." - wyjaśnił Szczepkowski i podkreślił, że ilość miejsc pracy subsydiowanej jest różna w poszczególnych powiatach Warmii i Mazur.

"Z przykrością należy zaznaczyć, że są powiaty, gdzie takie oferty stanowią ok. 80 proc. ogółu ofert pracy" - przyznał Szczepkowski i wyliczył, że powiatami tymi są: piski (83,7 proc.), bartoszycki (80,6 proc.), węgorzewski (79,6 proc.) oraz kętrzyński (75,7 proc.).

Zdaniem Szczepkowskiego dane te świadczą o tym, że w tych powiatach rynek pracy jest bardzo płytki, a stan lokalnej gospodarki - kiepski.

Najmniej subsydiowanych ofert pracy w 2013 roku oferowały pośredniaki w Olsztynie (26,2 proc. miejsc pracy subsydiowanej) oraz Iławie (22,8 proc. ofert subsydiowanych).

d12pcb3

Z danych przekazanych PAP przez Szczepkowskiego wynika także, że w 2014 roku urzędy pracy w regionie pozyskały już 8,8 tys. ofert pracy, przy czym ponownie miejsca subsydiowane stanowią większość, bo 64,7 proc.

Województwo warmińsko-mazurskie od lat zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem liczby bezrobotnych - obecnie pracy nie ma tu 22,3 proc. mieszkańców regionu.

Według najnowszych danych najniższa stopa bezrobocia jest w Olsztynie (8,5 proc.), Iławie (12,3 proc.) i Giżycku (17,4 proc.). Najwyższe bezrobocie utrzymuje się w powiatach braniewskim (33 proc.), piskim (32,7 proc.), ponad 30 proc, mieszkańców nie ma pracy także w powiatach bartoszyckim, kętrzyńskim i węgorzewskim.

d12pcb3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12pcb3