Warren Buffett krytykuje testy szokowe w bankach

Znany inwestor i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, uważa, że badania kondycji czołowych banków w USA nie pomogą w ocenie ich siły i zdolności przetrwania w gorszych warunkach.

Warren Buffett krytykuje testy szokowe w bankach
Źródło zdjęć: © AFP

04.05.2009 | aktual.: 04.05.2009 11:07

W Omaha, gdzie mieści się główna kwatera Berkshire Hathaway, spółki kontrolowanej przez miliardera Warrena Buffetta, na dorocznym walnym zgromadzeniu pojawiła się rekordowa liczba uczestników - 35 tysięcy. Przyjechali nie tylko, aby dowiedzieć się w jakiej formie jest ich spółka, ale chcieli usłyszeć, co ma do powiedzenia ten legendarny inwestor, zwany "wyrocznią z Omaha".

Dynamizm najważniejszy

Buffett uważa, że przyszłość banków, których akcje posiada Berkshire Hathaway, zna lepiej niż ktokolwiek. Wyniki testów szokowych, przeprowadzonych z inicjatywy rządu, zostaną ujawnione dopiero 7 maja, a nie dzisiaj, jak pierwotnie planowano. Mają wykazać, czy czołowe banki potrzebują dodatkowego kapitału, by poradzić sobie z ewentualnym pogorszeniem sytuacji gospodarczej. Tymczasem dla Buffetta najistotniejszy jest dynamizm firm finansowych i zdolność pozyskiwania depozytów. Pod tym względem wyróżnia Wells Fargo, bank z San Francisco.

Jego zdaniem akcje tej spółki to "wspaniała" inwestycja.

_ Gdybyście na przykład przyjrzeli się dzisiaj Coca-Coli, tylko jej bilansowi, nie dowiedzielibyście się niczego o Coca-Coli _ - mówił w wywiadzie dla telewizji Bloomberg przed walnym zgromadzeniem w Omaha. _ Bo taka jest natura produktu. Akcje tego koncernu mają największy udział w portfelu inwestycyjnym Berkshire Hathaway wynoszącym prawie 52 miliardy dolarów. _

Atuty Wells Fargo

Papiery Well Fargo są na drugim miejscu. Berkshire jest też udziałowcem innych instytucji finansowych: Goldman Sachs, Bank of America, U. S. Bancorp, M&T Bank i SunTrust Banks.

Wells Fargo, zdaniem Buffetta, ma atuty, których nie posiadają inne banki. Potrafi tanio pozyskiwać fundusze i ponosić mniejsze ryzyko niż konkurenci. Jednak w tym roku akcje Wells Fargo potaniały 33 proc. z powodu obaw o przewidywane straty na pożyczkach udzielonych przez przjętą Wachovię. W marcu Wells Fargo o 85 proc. obniżył dywidendę. Cena akcji Berkshire w okresie dwunastu miesięcy spadła 31 proc. W pierwszym kwartale 2009 r. zysk operacyjny wyniósł 1,7 mld USD wobec 1,9 miliarda rok wcześniej.

Wojciech Zieliński

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)