Warsaw Capital Market Summit 2014 zakończył się sukcesem
Warszawa, 31.10.2014 (ISBnews) - Ponad pięciuset gości reprezentujących globalne instytucje finansowe, fundusze inwestycyjne oraz spółki notowane na GPW spotkało się podczas Warsaw Capital Market Summit 2014, by rozmawiać o perspektywach rozwoju rynków kapitałowych w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, poinformowali organizatorzy. Przewodnim tematem dwudniowych dyskusji była rola Warszawy jako regionalnego centrum finansowego oraz wyzwania, jakie stoją przed rynkami kapitałowymi regionu. Sporo uwagi poświęcono również prywatyzacji i alternatywnym względem rynku akcji metodom pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa.
31.10.2014 11:03
?Stawiamy na dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Nasza siła to stabilność i szybki wzrost gospodarczy. Chcemy, aby warszawska giełda utrzymała pozycję lidera w regionie oraz wzmocniła rolę regionalnego centrum finansowego. Bardzo nam zależy, by jedną z dźwigni wzrostu naszego rynku byli emitenci zagraniczni" - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, otwierając konferencję.
Według niego, resort docenia dotychczasowy wkład inwestorów spoza Polski w rozwój GPW. Kapitalizacja zagranicznych spółek to dziś 1/3 wartości akcji notowanych na warszawskim parkiecie.
?Od 2008 r. poprzez prywatyzacje na giełdzie Skarb Państwa pozyskał 42 mld zł. W kolejnych latach ścieżka giełdowa pozostanie preferowaną formą przekształceń własnościowych" - dodał Karpiński.
Prezes GPW Paweł Tamborski podkreślił, że GPW jest największym i najbardziej płynnym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej z ogromnym potencjałem do dalszego wzrostu.
?Chcemy, aby warszawska giełda była rynkiem pierwszego i naturalnego wyboru dla inwestorów i wszystkich podmiotów z Europy Środkowej, które chcą pozyskać kapitał. Z jednej strony wyróżnia nas najszerszy w regionie dostęp do międzynarodowych, regionalnych i krajowych inwestorów, w tym funduszy emerytalnych i inwestycyjnych oraz bardzo aktywnych inwestorów indywidualnych. Z drugiej strony, jest jeszcze bardzo wiele firm z naszego regionu, które z powodzeniem mogłyby być notowane na warszawskiej giełdzie, co stanowi dla nas istotny obszar potencjalnego wzrostu" - wskazał Tamborski.
Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW)
Iwona Sroka podkreśliła, że mijający rok jest niezwykle ważny dla polskiego rynku kapitałowego.
?Przede wszystkim polska izba rozliczeniowa KDPW_CCP uzyskała autoryzację zgodnie z najnowszymi europejskimi regulacjami, co oznacza, że spełnia ona najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie rozliczania i zarządzania ryzykiem. Powodem do szczególnej satysfakcji jest fakt, że KDPW_CCP jest trzecią izbą rozliczeniową w Europie, która uzyskała ten status" - powiedziała Sroka.
Natomiast gość specjalny, główny strateg rynków akcji w Goldman Sachs Peter Oppenheimer zauważył, że choć tempo wzrostu głównych gospodarek na świecie jest obecnie poniżej średniej obserwowanej w okresach postkryzysowych, to jednak rynki kapitałowe są nadal w stanie generować wartość dodaną dla inwestorów.
?Rentowność wielu instrumentów finansowych spadła. Nawet zakładając portfel złożony w 100% z obligacji wysokiego ryzyka osiągnięcie 4-proc. stopy zwrotu jest mało prawdopodobne. Jednak okres słabszych zwrotów z inwestycji na rynkach wschodzących powinien wkrótce się zakończyć" - zapewnił Oppenheimer.
W dyskusjach panelowych udział wzięli szefowie działów rynków kapitałowych największych globalnych instytucji finansowych, takich jak Barclays, Citigroup czy JP Morgan, oraz przedstawiciele GPW, KDPW i lokalnych domów maklerskich. Debata skoncentrowana była na zdolności warszawskiej giełdy do przyciągnięcia nowych spółek, zarówno z Polski i z zagranicy. Uczestnicy zgodzili się, Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych rynków do inwestycji kapitałowych w Europie.
?Myślę, że z punktu widzenia inwestorów zagranicznych Polska jest postrzegana jako bezpieczna przystań w Europie. Jej atutem jest giełda, która odniosła sukces, spełnia najwyższe regulacyjne standardy oraz ma silną bazę krajowych i międzynarodowych inwestorów. W Polsce inwestorzy zagraniczni odpowiadają za 50% obrotów, podczas gdy w Turcji to około 70%, a w Rosji jakieś 95%" - wyliczył szef EMEA Equity Capital Markets w Citigroup Global Markets Ken Robins.
Drugi dzień szczytu poświęcony był ewolucji roli państwa - od prywatyzacji do zarządzania aktywami, roli rynków kapitałowych w finansowaniu projektów infrastrukturalnych oraz sposobom finansowania średnich i dużych firm. Inwestorzy mieli również okazję zobaczyć prezentacje spółek z Chin, Węgier i Białorusi, które planują pierwszą ofertę publiczną.
?Obecnie naszym głównym zadaniem jest skuteczne zarządzanie aktywami oraz budowanie wartości spółek skarbu państwa. Transakcje prowadzone przez MSP będą przede wszystkim zastrzykiem gotówki dla Polskich Inwestycji Rozwojowych. Jednak nie wykluczamy także sprzedaży spółek" - powiedział wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.
Kolejną debatę drugiego dnia szczytu poświęcono roli rynków kapitałowych w finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych. Uczestnicy debaty podkreślali, że zdobycie finansowania na trwające wiele lat projekty infrastrukturalne jest istotnym wyzwaniem. Członek Zarządu Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR) Michał Lubieniecki zwrócił uwagę na dużą liczbę długoterminowych projektów infrastrukturalnych m.in. w telekomunikacji i energetyce odnawialnej.
?Trzecia i ostatnia debata drugiego dnia Warsaw Capital Market Summit była poświęcona sposobom pozyskiwania kapitału przez średnie i duże spółki. Hannes Takacs, Senior Manager w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, powiedział, że dziś giełdy muszą konkurować o kapitał m.in. z funduszami private equity, co pociąga za sobą konieczność stworzenia możliwości nowych form obecności spółek na giełdach, czytamy dalej.
Jedną z nich jest ?yield co", czyli spółki przynoszące stabilny dochód, który niemal w całości przeznaczany jest na dywidendę. Kolejna innowacja to notowane wehikuły inwestycyjne, które za środki z pierwszej emisji zobowiązują się przejąć średnią lub dużą firmę, podsumowano.
W Warsaw Capital Market Summit 2014 uczestniczyło ponad 500 gości. Reprezentowali oni globalne instytucje finansowe, w tym banki i fundusze inwestycyjne, a także spółki notowane na GPW w Warszawie oraz przygotowujące się do debiutu. Konferencję relacjonowało ponad 50 dziennikarzy ekonomicznych zajmujących się rynkami kapitałowymi, w tym około połowa z mediów zagranicznych.
(ISBnews)