Warszawa ósma w globalnym rankingu i druga w Europie

Nowe badanie MasterCard pokazuje 65 miast mających największy wpływ na ekonomiczny rozwój rynków wschodzących. Warszawa znalazła się w nim na wysokiej pozycji.

23.10.2008 | aktual.: 28.10.2008 16:44

Nowe badanie MasterCard pokazuje 65 miast mających największy wpływ na ekonomiczny rozwój rynków wschodzących. Warszawa znalazła się w nim na wysokiej pozycji.

Na światowy wzrost gospodarczy największy wpływ mają rynki wschodzące oceniane i porównywane do najbardziej rozwiniętych rynków w skali od 12 do 1. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego rynki wschodzące stają się ważnymi obszarami rozwoju przedsiębiorczości i inwestycji. Odpowiedzią na obecną sytuację i wskazówki dotyczące światowej gospodarki daje badanie MasterCard Worldwide Centers of Commerce™ Emerging Markets Index.

Wyniki badania dostarczają cennych danych o 65 miastach mających największy wpływ na rozwój ponad 30 rynków wschodzących. Miasta są bowiem uznawane za główne czynniki mające wpływ na krajową gospodarkę, co oznacza, że badanie jest ważnym barometrem zmian globalnych trendów w ekonomii i potencjału wzrostu w czasie.

_ Znając obecne uwarunkowania ekonomiczne, MasterCard stara się dostarczać cenne dane, które pomagają naszym klientom dostrzec możliwości na nowych rynkach. Badanie Emerging Markets Index właśnie takich informacji dostarcza _ - mówi Walt Macnee, prezes ds. rynków globalnych, MasterCard Worldwide. _ Oceniając 65 miast reprezentujących rynki wschodzące i ich rosnącą rolę w światowym handlu, Index oferuje firmom mapę rozwoju handlu. _

Według Indexu, Warszawa znalazła się na 8. miejscu 65 miast o największym wpływie na wzrost ekonomiczny i rozwój rynków uznawanych za wschodzące. Stolica Polski wyprzedza między innymi takie metropolie jak: Bangkok (miejsce 9.), Johannesburg (miejsce 11.) i Buenos Aires (miejsce 13.). Miasto zdobyło wysokie oceny w następujących kategoriach: ryzyko i bezpieczeństwo (miejsce 2.), jakość życia miejskiego (miejsce 2.), środowiska ekonomicznego i handlowego (miejsce 9.).

_ „Globalizacja jest elementem dzisiejszej ekonomicznej rzeczywistości - kapitał, talent, technologia i nawet własności intelektualne mogą przenikać niezauważalnie poprzez granice i narody _ - dodaje profesor William Lever, członek zespołu badawczego Emerging Markets Index. _ Najbardziej obiecującymi rynkami w Europie są najwięksi wśród nowych członków Unii Europejskiej: Turcja, która chce się przyłączyć do Unii oraz Rosja, bogata w ropę naftową i gaz. Przewagą wschodnioeuropejskich miast jest jakość życia ich mieszkańców, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, a w przypadku Moskwy, różnorodność oferowanych w niej usług i połączenia lotnicze. _

Index stworzony przez zespół 9. niezależnych ekspertów w dziedzinie ekonomii, socjologii i studiów urbanistycznych, jest częścią programu MasterCard Worldwide Centers of Commerce™ - globalnej inicjatywy, której celem jest badanie roli, jaką odgrywają miasta w łączeniu rynków i handlu na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)