Trwa ładowanie...
d1t5r78
lotnisko

Warszawskie lotnisko usprawni dostarczanie paliwa do samolotów

Nowa infrastruktura na warszawskim lotnisku Chopina umożliwi sprawniejsze i bezpieczniejsze dostarczanie paliwa do samolotów. Z cystern kolejowych popłynie ono rurami bezpośrednio do odpowiednich ujęć w płycie lotniska. Inwestycja ma być zrealizowana w 2013 r.
Share
Warszawskie lotnisko usprawni dostarczanie paliwa do samolotów
Źródło: AFP
d1t5r78

Pod płytami postojowymi został już ułożony system rurociągów, którymi w przyszłości ma być dostarczane paliwo. "Potrzebny jest jeszcze tzw. front spustowy, czyli instalacja, która umożliwi przepompowywanie paliwa z cystern kolejowych do zbiorników - z nich rurami będzie ono dostarczane do odpowiednich ujęć w płycie" - powiedział PAP rzecznik lotniska Przemysław Przybylski. Dodał, że inwestycja ma być zrealizowana w 2013 r.

Obecnie paliwo dowożone jest do samolotów cysternami samochodowymi. Nowe rozwiązanie będzie bezpieczniejsze. - Podjeżdżanie z cysterną pełną paliwa pod samolot zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Ale przede wszystkim więcej firm będzie mogło dostarczać paliwo na lotnisko. Większa konkurencyjność może spowodować spadek cen paliwa - dodał Przybylski.

Paliwo do samolotów dostarcza teraz tylko Petrolot, w którym udziały mają PKN Orlen i PLL LOT. Jak poinformował Przybylski, władze lotniska wypowiedziały firmie umowę na wyłączne korzystanie z bocznicy kolejowej. Od maja będzie ona dostępna także dla innych firm.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W 2009 r. obsłużyło ponad 8 mln pasażerów, a od stycznia do końca października br. blisko 7,5 mln osób.

d1t5r78

Podziel się opinią

Share
d1t5r78
d1t5r78