Trwa ładowanie...
d2itjcx
09-03-2016 08:05

Wartość backlogu Mostostalu Zabrze wynosi łącznie ponad 1,3 mld zł

Warszawa, 09.03.2016 (ISBnews) - Wartość backlogu (oferowanych i realizowanych zamówień) Mostostalu Zabrze wynosi ponad 1,3 mld zł, z czego 601 mln zł stanowi wartość podpisanych kontraktów, podała spółka.

d2itjcx
d2itjcx

"Wartość oferowanych i realizowanych zamówień wynosi ponad 1,3 mld zł, z czego 601 mln zł stanowi wartość podpisanych kontraktów. W okresie ostatnich kilku miesięcy Grupa zanotowała znaczący (ponad 30%) wzrost wartości kontraktów podpisanych do zrealizowania we wszystkich segmentach działalności, z czego największy w segmencie działalności montażowo-produkcyjnej (46%), projektowaniu i usługach inżynierskich (27%), konstrukcjach maszynowych (15%) oraz budownictwie ogólnym i inżynieryjnym (9%)" - czytamy w komunikacie.

"W ramach rozbudowy portfela zleceń pozyskaliśmy szereg kontraktów w kluczowych dla nas sektorach przemysłu (mechanicznym, energetyce, chemii i petrochemii, hutnictwie żelaza i metali nieżelaznych), a także w segmencie obiektów komercyjnych. Zakres prac w ramach podpisanych kontraktów obejmuje kompleksową realizację obiektów w systemie generalnego wykonawstwa, jak i w zakresie specjalistycznych prac budowlanych, konstrukcyjnych i montażowych" - powiedział wiceprezes Dariusz Pietyszuk, cytowany w komunikacie.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży za cały 2015 r. wyniosły 758,08 mln zł i były niższe o 12% od uzyskanych rok wcześniej.

"Na spadek przychodów ze sprzedaży wpłynął ogólnie spadek produkcji montażowo-budowlanej w całej branży, a szczególnie w inwestycjach i remontach. Ponadto nie bez znaczenia był fakt, iż niektóre istotne kontrakty weszły w końcową fazę realizacji, natomiast kontrakty nowo pozyskane jeszcze się nie rozpoczęły. Na poziom rocznych przychodów ze sprzedaży oraz bieżący portfel zleceń znaczący wpływ miało również ograniczenie zakresu, a następnie zakończenie prac na kontrakcie 'Rozbudowa i modernizacja Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla JSW S.A. KWK Budryk'. W przypadku tej realizacji, obustronne zawarcie ugody co do znacznego ograniczenia tej umowy z perspektywy czasu oceniamy jako korzystne dla MZ. Stale pogarszająca się kondycja finansowa inwestora mogłaby stanowić zagrożenie dla terminowej zapłaty naszych należności" - dodał wiceprezes.

d2itjcx

Grupa zamknęła cztery kwartały 2015 r. wynikiem brutto w wysokości 21,55 mln zł oraz wynikiem netto na poziomie 16,91 mln zł.

"Równocześnie chciałbym podkreślić, że prowadzimy aktywne działania ofertowe i akwizycyjne zmierzające do pozyskania kolejnych kontraktów, zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą, we wspomnianych, kluczowych dla Grupy segmentach rynku. Potencjał zgromadzony w ramach sił własnych grupy kapitałowej umożliwia nam oferowanie i realizację w systemie 'pod klucz', czyli począwszy od projektowania po wykonawstwo w kluczowych branżach po oddanie gotowego obiektu do użytkowania, co stanowi przewagę konkurencyjną naszej Grupy" - stwierdził Pietyszuk.

Zaznaczył, że wpływ na sytuację makroekonomiczną, a także na możliwości pozyskiwania przez Grupę nowych zleceń może mieć zapowiadany w ostatnim okresie "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", zakładający m.in. industrializację oraz wsparcie kapitału polskiego, innowacyjności i eksportu.

"Grupa kapitałowa MZ, jako firma budowlano-montażowa, oparta głównie na polskim kapitale, realizująca obiekty przemysłowe i prowadząca aktywną działalność na rynkach zagranicznych, według wstępnych założeń ma szansę stać się beneficjentem zapowiadanego programu. Równocześnie mamy świadomość, że niezbędne jest wypracowanie optymalnego długofalowego plan rozwoju polskiej gospodarki w kolejnych latach, obejmujących również lata po 2020, kiedy zakończą się dotychczasowe programy wsparcia unijnego. Czekamy jednak na propozycje konkretnych rozwiązań i instrumentów gospodarczych zaproponowanych w ramach tzw. 'Planu Morawieckiego'" - podsumował wiceprezes.

d2itjcx

Firma kontynuuje realizację założeń restrukturyzacji i optymalizacji majątku w Grupie, które zakładają między innymi zbycie nieprodukcyjnych składników majątkowych. W związku z tym 26 lutego 2016 r. dokonała zbycia kortów tenisowych zlokalizowanych w Zabrzu.

"W perspektywie najbliższego kwartału planujemy podpisać kolejne umowy na podstawie których kilka nieruchomości m.in. położonych w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Zabrzu oraz w Zakopanem zostanie sprzedanych. W ten sposób ograniczamy koszty utrzymywania nieruchomości, które nie stanowią naszego core biznesu" - wskazał Pietyszuk.

Mostostal Zabrze realizuje inwestycje budowlane dla przemysłu petrochemicznego i chemicznego, hutniczego, motoryzacyjnego, energetyki, budownictwa związanego z ochroną środowiska, obiektami użyteczności publicznej oraz infrastrukturą komunikacyjną. Produkuje i zajmuje się montażem konstrukcji stalowych oraz wykonuje specjalistyczne prace montażowe w sektorze energetycznym.

(ISBnews)

d2itjcx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2itjcx