Trwa ładowanie...
dnbfy1i

Warzywa droższe niż przed rokiem, owoce, w tym jabłka, tańsze - Bronisze

19.08. Warszawa (PAP) - Warzywa są obecnie droższe niż w analogicznym okresie rok temu, zaś owoce, w tym jabłka, są tańsze - oceniają specjaliści z rynków hurtowych...

Share
dnbfy1i

19.08. Warszawa (PAP) - Warzywa są obecnie droższe niż w analogicznym okresie rok temu, zaś owoce, w tym jabłka, są tańsze - oceniają specjaliści z rynków hurtowych Bronisze.

"Podobnie jak w mijających miesiącach aura decyduje o cenach warzyw i owoców. Na początku okresu wegetacji wystąpiły znaczne opóźnienia siewów i sadzenia warzyw z powodu długiej zimy, później gleba była nadmiernie nawodniona co spowodowało gnicie nasion i konieczność powtórnego dosiewania bądź dosadzania warzyw. Teraz mamy suszę" - napisano w raporcie

"Efekty takiej pogody są widoczne w cenach warzyw takich jak kalafiory, kapusta, cebula, ziemniaki (ceny wyższe niż rok temu). Zbiory owoców, pomimo opóźnień wegetacyjnych, są dość dobre co wpływa na niższy poziom cen" - dodano.

dnbfy1i

Z raportu wynika, że jabłka pomimo, że także pojawiły się później i pomimo znacznych uszkodzeń przez grad są o 18 proc. tańsze.

"Tańsze są także śliwki, morele i brzoskwinie. Przeciętna cena hurtowa moreli to 4,00 zł za kilogram, w ubiegłym roku 7 zł czyli teraz jest 40 proc. taniej. Kończą się już wiśnie, w 2012 roku już od 6 sierpnia owoce te nie były notowane w cedule cenowej, w tym roku późniejsze dojrzewanie przesunęło okres wegetacji. Wiśnie także są tańsze niż rok temu" - dodano.

W porównywalnych z ubiegłym rokiem cenach są borówki amerykańskie i maliny.(PAP)

nik/ ana/

dnbfy1i

Podziel się opinią

Share
dnbfy1i
dnbfy1i