Trwa ładowanie...

Warzywa rekordowo tanie. Urodzaj sprawił, że dostaniesz je za półdarmo

Rozpoczął się sezon na dynie. W Polsce w sprzedaży dostępnych jest ponad 20 gatunków tego warzywa. Ceny? Podobne do tych z zeszłego roku. Natomiast większość innych warzyw jest aż o połowę tańsza niż w 2015.

Warzywa rekordowo tanie. Urodzaj sprawił, że dostaniesz je za półdarmoŹródło: Eastnews, fot: Aneta Bochnacka/REPORTER
d4g78hr
d4g78hr

Rozpoczął się sezon na dynie. W Polsce w sprzedaży dostępnych jest ponad 20 gatunków tego warzywa. Ceny? Podobne do tych z zeszłego roku. Natomiast większość innych warzyw jest o połowę tańsza niż w 2015.

Na zupę, przetwory, makaronowe, dekoracyjne, podłużne, okrągłe, a nawet żeberkowane - fani dyni mają w czym wybierać. Na rynku hurtowym w Broniszach, gdzie zaopatrują się handlowcy z całej Polski można znaleźć okazy dyń, ważące nawet kilkadziesiąt kilogramów.

- Ceny dyni, cukinii i kabaczków zbliżone. Od 1,50 zł za kg kabaczków do 2,5 zł za cukinie i dynie. Pomimo chłodniejszych ostatnio nocy i poranków dostawy wszystkich dyniowatych są spore, bowiem pogoda o tej porze nie wpływa już na ich dojrzewanie - mówi Małgorzata Skoczewska, rzeczniczka prasowa giełdy w Broniszach.

d4g78hr

W niedzielę w Krapkowicach na Opolszczyźnie odbywa się też festiwal dyni. Rekordziści potrafią przyjechać tam z warzywami o wadze przekraczającej pół tony. W obwodzie mają ponad 5 metrów. Dynie cenione są jednak nie za wielkość, ale zawartość minerałów i witamin. Dlatego coraz częściej spotkać je można w polskich domach.

Na giełdzie w Broniszach większość krajowych warzyw jest tańsza niż w 2015 roku. Wynika to z dużych, tegorocznych zbiorów, które mogą być znacznie wyższe niż w minionym roku i wynieść około 4,4 miliona ton.

- Znaczna część warzyw jest o połowę tańsza w porównaniu z ceną sprzed roku - mówi Skoczewska.

W hurcie fasolka szparagowa to koszt od od 2,3 do 3 zł za kilogram. Cebula biała w opakowaniach po 15 kg sprzedawana jest w cenie od 30 groszy do 60 groszy za kilogram, co oznacza spadek cen o 50 proc. w porównaniu do ceny
z września 2015 roku.

d4g78hr

O połowę tańsza jest także marchew. W ofercie hurtowej - pakowana w worki po 15 kg - kosztuje od 40 do 50 groszy za kilogram. Dużo tańsza jest też pietruszka. Jej korzeń to od 2 do 2,2 zł za kilogram. Z kolei paprykę można dostać o 1/3 tańszą niż rok temu. Zielona kosztuje około 2 zł za kilogram, kolorowa dostępna jest od 3,5 zł.

Ciekawostką w Broniszach jest polskie kiwi. Egzotyczny owoc doczekał się polskiej odmiany opracowanej przez naukowców z SGGW. Rodzime kiwi uprawiane jest w ponad 30 gospodarstwach sadowniczych. Roślina bezproblemowo znosi nasze zimy, ale jej owoce są nieco mniejsze niż te tradycyjne.

Spore powinny być nie tylko zbiory warzyw, ale i owoców. Eksperci szacują, że będzie to ponad 4 mln ton z drzew. To oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu do zeszłego roku.

- W konsekwencji ceny jabłek konsumpcyjnych są 20-40 proc. niższe w porównaniu z cenami sprzed roku. Za skrzynkę z 15 kilogramami tych owoców odbiorcy płacą od 15 od 25 zł. Jesienne maliny i truskawki są o 1/5 tańsze w porównaniu z wrześniem 2015 - przyznaje rzeczniczka Bronisz.

d4g78hr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g78hr