Wąskie zakresy przed danymi
Rynek dosłownie zamarł przed danymi z amerykańskiego rynku pracy. Wolumen handlu na NYSE spadł poniżej 900 milionów akcji na wczorajszej sesji. Gorsze od oczekiwań cotygodniowe dane o liczbie nowozarejestrowanych bezrobotnych wywołały chwilową wyprzedaż na kontraktach na S&P500, ale została ona bardzo szybko powstrzymana.
Technicznie rynek wygląda silnie. Niepokojący jest bardzo niska aktywność handlu oraz formacja klina zwyżkującego w pobliżu kluczowego oporu technicznego przy 1131,6. Na rynku panuje ciągle duża niepewność co do średnioterminowego kierunku (stąd trend boczny od kilku miesięcy) i dzisiejsze dane tej niepewności nie zmniejszą. Dane wpłyną na sentyment w krótkim terminie i mogą wywołać ruch rzędu 2-3%. Przebicie oporu technicznego przy 1131 zainicjowałoby ruch w kierunku 1150. Jeśli spojrzeć na dotychczasowych liderów wzrostów m.in. Apple, to widać, że od kilkunastu tygodni trwa konsolidacja pod szczytami.
Podobną słabością wykazuje się wiele innych spółek z sektora hi-tech. Rynek potrzebuje spółek, które przewodziłyby dalszym wzrostom, a w tej chwili takich spółek brakuje. Taka sytuacja sprzyja utrzymaniu konsolidacji. Nawet jeśli dzisiejsze dane zaskoczą pozytywnie ruch wzrostowy powinien być w późniejszym terminie zniesiony. Na większości rynków obserwujemy niewielkie wahania w obrębie ostatnich zakresów. Wyjątkiem są notowania pszenicy, które wręcz szaleję pod wpływem informacji o wprowadzeniu zakazu eksportu przez Rosję. Będzie on obowiązywał od połowy sierpnia do końca roku.
EURPLN
Złoty pozostaje w ostanich zakresach w oczekiwaniu na reakcję rynku na dane NFP. EURPLN porusza się w bardzo wąskim przedziale handlu powyżej wsparcia przy 3,98. Biorąc pod uwagę poprzednie zachowanie rynku po danych można spodziewać się ruchu o maksymalnym zakresie około 3 groszy. Wobec panującego marazmu możliwe jest, że nie będzie aż tak dużej reakcji. USDPLN handlowany jest w pobliżu wsparcia przy 3,02. Warto pamiętać, że pierwsza reakcja rynku jest często fałszywa.
EURUSD
Zakres handlu na eurodolarze zawęził się dzisiaj do około 30 pipsów. Publikacja danych wywoła sporo zamieszania niezależnie od tego jakie te dane rzeczywiście będą. Wczorajszy zakres wyznacza krótkoterminowe wsparcia i opory, a więc od dołu 1,3120 a od góry 1,3235. Oba te poziomy mogą być naruszone. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli dane będą zbliżone do oczekiwań. Trwalsza tendencja wykrystalizuje się dopiero w późniejszych godzinach lub dopiero w przyszłym tygodniu.
GBPUSD
Funtdolar podobnie jak eurodolar pozostaje w wąskim zakresie handlu. Decydująca będzie reakcja po danych. Poziomy wsparcia i oporu na GBPUSD to 1,5820-30 od dołu i 1,5910-20 od góry. Analogicznie jak na eurodolarze oba te poziomy mogą być naruszone przed właściwym ruchem. We wczesnej fazie notowań funt lekko stracił reagując na zdecydowanie gorsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej. To może spowodować, że ewentualne umocnienie dolara po danych przejawi się znacznie silniej na funtdolarze niż na eurodolarze.
USDJPY
Formacja techniczna na USDJPY zapowiada możliwość szczególnie silnego ruchu w reakcji na dzisiejsze dane. W układzie dziennym jest to tzw. układ Three Drives, gdzie każdy kolejny dołek wypada w pobliżu wydłużenia 1,27. Ostatnie odbicie w kierunku 86,40, następnie zniesienie 61,8% tego ruchu i utrzymanie notowań powyżej tego poziomu suguruje, że ewentualne wybicie górą może być szczególnie gwałtowne. W takim scenariuszu rynek może testować dzisiaj nawet poziom 87. Spadek poniżej strefy 85,20-30 zaneguje te sygnały.
IDM SA