Trwa ładowanie...

Watykan planuje powołać ministerstwo finansów

Watykan będzie prawdopodobnie miał własne ministerstwo finansów. Koncepcja utworzenia urzędu, czuwającego nad budżetem i wydatkami, umacnia się wśród kardynałów-doradców papieża, o czym poinformował koordynator tego gremium kardynał Oscar Rodriguez Maradiaga.

Share
Watykan planuje powołać ministerstwo finansówŹródło: VANDERLEI ALMEIDA / AFP
d2mgt8e

Purpurat z Hondurasu, należący do 8-osobowej Rady Kardynałów, ujawnił w związku z drugą turą jej obrad pod przewodnictwem papieża Franciszka, że dominuje przekonanie o potrzebie powołania urzędu na wzór resortów finansów w poszczególnych krajach i o takiej jak one strukturze.

Do takiego wniosku papiescy doradcy z całego świata doszli dokonując przeglądu funkcjonowania, również z ekonomicznego punktu widzenia, watykańskich kongregacji.

- Taki projekt jest, będzie stopniowo rozwijany - wyjaśnił kardynał Maradiaga dziennikarzom po drugim dniu obrad w Watykanie. Zastrzegł przy tym: - My doradzamy, potem decyzję podejmie papież.

d2mgt8e

Gdyby takie watykańskie "super-ministerstwo" powstało, to przejęłoby ono zapewne kompetencje kilku instytucji za Spiżową Bramą, zajmujących się finansami. Obecnie działa między innymi administracja dóbr Stolicy Apostolskiej, a także Urząd Informacji Finansowej, czyli organ kontrolny.

Doradca papieża podkreślił, że przygotowywana gruntowna reforma Kurii Rzymskiej nie nastąpi szybko i zaapelował o cierpliwość. - Wielkich rzeczy nie można improwizować - stwierdził.

Dowodem na to, że zmiany nie nastąpią natychmiast jest to, że przedłużają się prace dwóch komisji powołanych przez Franciszka; do spraw ekonomiczno- administracyjnej struktury Stolicy Apostolskiej i do spraw watykańskiego banku IOR.

Kardynał Maradiaga zauważył, że wszystko wymaga czasu. Chodzi o to - powiedział - "żeby reformy nie były powierzchowne, lecz głębokie".

Z Rzymu Sylwia Wysocka

d2mgt8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mgt8e
d2mgt8e