Ważny dzień dla polskiej waluty

Informacją dnia będzie decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych. Istotny będzie również komunikat po posiedzeniu RPP. Uczestnicy rynku będą jak zwykle próbowali wywnioskować z niego kierunek dalszych zmian.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Notowania azjatyckie przyniosły nieznaczną aprecjację waluty amerykańskiej. Euro osiągnęło swoje minimum na poziomie 1,2945. Na rynku można zaobserwować wyczekiwanie w ograniczonym zakresie zmian. Oczywiście zakres ten ze względu na ostatnią zmienność jest znaczny. Dziś poznamy z Niemiec inflację CPI za listopad. Oczekuje się spadku do 1,6% r/r. Z Eurolandu nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym. Z Wielkiej Brytanii opublikowana zostanie dynamika wzrostu PKB w III kwartale. Prognozuje się spadek do 0,3% r/r, z poprzednich 1,5. Informacja ta może wpłynąć na kurs funta szterlinga. Z USA poznamy indeks Chicago PMI. Oczekuje się wzrostu do 38,5 pkt., z 37,8. Indeks nastroju Uniwersytetu Michigan również szacuje się na wyższym poziomie niż poprzednio. Poznamy również informacje z rynku nieruchomości o sprzedaży nowych domów. W tym segmencie gospodarki niewiele się zmienia. Dzisiaj eurodolar do godzin rozpoczęcia handlu za Oceanem może pozostawać w ograniczonym zakresie zmian.
Giełda w Nowym Jorku zyskała na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 8479,47 pkt., tj. 0,43%.

Złoto straciło na wartości osiągając minimum na poziomie 811,10 usd/oz.

O godzinie 08.01 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2986 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: po raz kolejny okazało się, że na rynku dominują zwolennicy słabszego dolara (byki). Wczorajsze dynamiczne wybicie kursu ze szczytem w pobliżu figury 1,3100 wskazuje, że rośnie znaczenie i możliwość testu do tej pory nieosiągalnej górnej granicy konsolidacji: 1,3300. Poranny obraz tej pary przyniósł, co prawda znacznie silniejsze odreagowanie (większy był też jego zakres - minimum nocne sięgnęło 1,2945) niż to obserwowane w wczoraj, nadal jednak widać silny potencjał pro wzrostowy. Najbliższa bariera wsparcia zlokalizowana jest w przestrzeni 1,2925 - 1,2900. Poranny układ wskaźników intra day nie jest już tak wyrazisty jak wczoraj. Przyjąć zatem można, że pierwsza część sesji stała będzie pod znakiem powrotu do niższych cen. Atak na szczyty pojawić się może, ale dopiero w drugiej części dzisiejszego handlu.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostaje pod wpływem wydarzeń na świecie. Wspólna waluta osiągnęła maksimum na poziomie 3,8040, a dolar 2,9305. Dziś poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej za październik. Oczekuje się spadku do 8,7%, z poprzednich 11,6. Najważniejszą jednak informacją dnia będzie decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych. Istotny będzie również komunikat po posiedzeniu RPP. Uczestnicy rynku będą jak zwykle próbowali wywnioskować z niego kierunek dalszych zmian. W związku z tym większa zmienność na złotym może pojawić się dopiero po decyzji Rady. Giełda w Warszawie zyskała na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 1745,92 pkt., tj. 1,42%. Ze względu na przebieg notowań za Oceanem i w Azji dzisiejsze otwarcie może być niżej.

O godzinie 08.19 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,8023, a za dolara 2,9284 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: w ciągu ostatnich kilkunastu godzin zmieniała się zdecydowanie na korzyść polskiej waluty. Do największych zmian doszło na rynku pary USD/PLN, gdzie po raz kolejny pod wpływem silnej deprecjacji dolara notowania wyraźnie spadły. Nowy lokalny dołek wygenerowany został na poziomie 2,8880! Można zatem powiedzieć, że weszliśmy w okres wyraźnego odreagowania. (tylko w ciągu dwóch sesji ceny spadły o blisko 20 groszy!) Rejon 2,8880 - 2,8800 określić można mianem dolnego ograniczenia kanału wzrostowego i z technicznego punktu widzenia ma on kluczowe znaczenie dla tej pary. Najbliższy opór to obecnie obszar 2,9470 - 2,9550. Obraz na wskaźnikach intra day ma dość neutralny przebieg, co wskazuje na utrzymanie się zakresu zmian w przestrzeni wskazanych miejsc charakterystycznych. Mocniejszy złoty widoczny jest też na parze EUR/PLN. Tutaj doszło do nieskutecznego ataku na silne wsparcie 3,7715 - 3,7800. Można zatem powiedzieć, że nadal obowiązuje szeroka konsolidacja cen: 3,7800
- 3,8900. Jak na razie nie doszło do potwierdzenia zmiany kierunku poprzez trwałe zejście kursu poniżej linii 3,7800. Dzisiejsza sesja to przede wszystkim decyzja RPP, do czasu publikacji tej informacji trudno oczekiwać istotnych zmian.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

eurowalutyzłoty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)